mama pracująca korzyści dla dziecka
fot. Fotolia

Co zyskuje dziecko dzięki pracującej mamie? Zdziwicie się!

Jakie są korzyści dla dziecka, kiedy mama pracuje? Niektóre z nich mogą być całkiem zaskakujące, przekonaj się sama!
Karolina Stępniewska
mama pracująca korzyści dla dziecka
fot. Fotolia
Pracujesz? Twoje dziecko jest szczęściarzem! Korzyści dla dziecka wynikające z tego, że jego mama pracuje, wykraczają daleko poza fakt, że ma dzięki temu co jeść, w co się ubrać i gdzie mieszkać. Dlatego jeśli dopadają cię czasami wyrzuty sumienia, że spędzasz za mało czasu z dzieckiem albo że musi chodzić do żłobka, przeczytaj, jak wiele twoje dziecko zyskuje dzięki temu, że ty pracujesz. Możesz być zaskoczona!

1. Dzieci pracujących mam są bardziej samodzielne

Jeśli pracujesz, twoje dziecko ma większe szanse być niezależne i samodzielne. Ponieważ w domach, w których rodzice pracują, ważna jest dobra organizacja czasu, więcej rzeczy dzieci wykonują samodzielnie: ubierają się same, wiedza, gdzie są ich rzeczy, pomagają w nakrywaniu do stołu i sprzątaniu po posiłkach itp. Pracujecie razem, działacie jako drużyna. To dobrze, bo samodzielność jest ważna w życiu, a współcześnie dość często dzieci są wyręczane w czynnościach, które spokojnie mogłyby wykonywać same. Obowiązki domowe to nie wyzysk dziecka, tylko część życia, nauka odpowiedzialności i umiejętności, które będą mu w życiu potrzebne.
Redakcja poleca: Jak napisać idealne CV? - film
Szukasz nowej pracy i nie wiesz, jak zmieścić na jednej kartce swój życiorys? Wcale nie musisz tego robić! Poznaj podpowiedzi rekruterów i dowiedz się, jakich błędów unikać przy pisaniu CV.

2. Lepsza przyszłość

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvardu wynika, że dorosłe kobiety, których matki pracowały, kiedy one były dziećmi, mają większe szanse na znalezienie pracy, częściej niż w przypadku dzieci niepracujących mam, jest to praca na wysokim stanowisku, częściej też zarabiają więcej niż kobiety, których mamy nie pracowały zawodowo. Jeśli chodzi o mężczyzn, którzy w dzieciństwie mieli pracujące mamy, są oni bardziej zaangażowani we wspólne prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.

3. Większa elastyczność

Zarówno pracujące mamy, jak i ich dzieci, uczą się większej elastyczności i odróżniania spraw ważnych od tych, które mogą poczekać. Dziecko pracującej mamy może nauczyć się, że czasami musi poczekać aż ona się z nim pobawi, ale nie oznacza to, że w ogóle tego nie zrobi. Dzięki temu, że nie oczekują, że zawsze od razu dostaną to, czego chcą, w  przyszłości będzie im łatwiej  zachować spokój w sytuacji, gdy coś pójdzie nie po ich myśli.

4. Cenny czas z mamą

Dzieci pracujących mam spędzają z nimi czas na robieniu fajnych, wartościowych rzeczy: bawiąc się z nimi, grając, czytając, wychodząc gdzieś razem, po prostu mając 100 proc. uwagi mamy. Czas po pracy, weekendy i święta to momenty, które chcemy wykorzystać jak najlepiej, bo mamy mało wolnego czasu, więc każda chwila z rodziną jest na wagę złota. 

5. Uczą się szanować pieniądze

"Dlaczego musisz iść do pracy?", "Nie idź do pracy!" - takie zdania rozdzierają serca pracujących mam. Kiedy jednak dziecko zaczyna rozumieć, że mama pracuje po to, żeby zarabiać pieniądze konieczne do życia, szybciej uczy się szanować pieniądze i rozumieć ideę obowiązków.

6. Podziw dla mamy

Z czasem dziecko nauczy się podziwiać mamę, dla której praca nie jest tylko sposobem zarabiania na życie, ale także pasją. Jeśli lubisz pracować, nie czujesz się dobrze w domu, twoje dziecko zrozumie, że spełniona mama jest szczęśliwsza i że każdy ma prawo do swoich pasji i zaspokajania własnych potrzeb. A te są różne, tak jak różni są ludzie. W przeszłości będzie więc dawać też do tego prawo swoim partnerom i partnerkom, budując przy okazji zdrowsze i szczęśliwsze związki.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy