pranie i prasowanie ubranek noworodka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Dermatolog radzi: co gotować, co prasować, kompletując wyprawkę

Wrażliwa skóra i delikatny układ odporności noworodka sprawiają, że jego rzeczy powinny być idealnie czyste. Gromadzisz ubranka dla dziecka? Razem z lekarzem dermatologiem ustaliliśmy, jak prać ubrania noworodka i prasować, żeby doprowadzić je do tego stanu.
Małgorzata Wódz
pranie i prasowanie ubranek noworodka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Noworodek potrzebuje dość czystego otoczenia. Wiadomo, że osiągnięcie sterylnych warunków nie jest możliwe ani konieczne. Są jednak rzeczy, o które powinnaś szczególnie zadbać. Sprawdź, co do nich należy i jak tę wystarczającą czystość osiągnąć. Przeczytaj rady dermatologa, dr hab. n. med. Doroty Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czy wszystkie ubranka muszą być wygotowane?

Niekoniecznie. Jeśli informacja na metce na to pozwala, możesz nastawić pralkę na 90–95 st. C. Temperatura prania odzieży, która ma kontakt ze skórą, nie powinna być niższa niż 60 st. C – wtedy giną roztocza i bakterie. Aby sprostać tym temperaturom, staraj się kupować dziecku ciuszki z naturalnych tkanin (bawełnę można bez obaw prać w gorącej wodzie). Wybieraj jasne kolory – biel, pastelowy róż, błękit czy zieleń, które nie sprawią kłopotu z farbowaniem innych rzeczy podczas prania.
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.

Dlaczego rzeczy noworodka trzeba prać oddzielnie?

Dziecięca garderoba wymaga użycia innego środka do prania (proszku lub płynu) niż ubrania dorosłych. Na opakowaniu proszków dla dzieci powinna być informacja, że jest przeznaczony do odzieży dziecięcej od pierwszych dni życia. Proszki do prania dla dorosłych zawierają składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka.

Jak długo trzeba to robić?

Gdy dziecko skończy 4 miesiące, możesz jego rzeczy prać razem ze swoimi (jeśli jest alergikiem – dopiero gdy skończy rok). Aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry, najpierw przeprowadź mały test. Wrzuć do „dorosłego” prania jeden dziecięcy kaftanik i nastaw pralkę na dwukrotnie płukanie, by pozbyć się resztek detergentu.

Co robić, żeby rzeczy noworodka pachniały i łatwo się prasowały?

Rzeczy dla dzieci powinny być płukane dwukrotnie. To najlepszy sposób, aby pozbyć się resztek środków do prania. Dobrze wypłukane rzeczy są też bardziej miękkie. Jeśli masz taką możliwość, susz pranie na świeżym powietrzu, np. na balkonie (ale nie wtedy, kiedy jest smog). To zapewni im przyjemny zapach. Przed rozwieszeniem porządnie je strzepnij – to ułatwi prasowanie. Niektóre firmy stosują w produktach do prania naturalną glinkę, która działa zmiękczająco. Informację o jej zawartości szukaj na opakowaniu proszku lub płynu.

Kiedy można zrezygnować z podwójnego płukania?

Mniej więcej gdy maluch skończy trzy lata. Tyle czasu potrzebuje skóra, by dojrzeć. U młodszego dziecka jest cienka i nie stanowi wystarczającej bariery dla różnych substancji, które mogą przez nią przenikać, np. zawartych w proszku.

Chusteczki dla niemowląt - sprawdź opinie!

Czy można używać płynu do płukania?

Zamiast kwiatowych kompozycji musi wystarczyć ci zapach czystego prania. Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry czy nawet alergii kontaktowej. Płynów do płukania nie powinno się używać przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Rzeczy starszego dziecka możesz wypłukać wpłynie zmiękczającym typu „sensitive” czy „delicate”. Ale wcześniej sprawdź, czy  skóra je dobrze toleruje – nie pojawia się na niej zaczerwienienie lub wysypka.

Skąd wymagania, żeby wszystko prasować?

Jeśli suszysz pranie w łazience bez okna (zwykle ma słabą wentylację), w dziecięcych ciuszkach mogą rozwijać się pleśnie. Nie zawsze też pralka w 100 proc. wypłukuje z materiału resztki detergentu. Wysoka temperatura żelazka działa jak sterylizator. Prasowanie zabija bakterie, alergeny i roztocza, które zdążą osiąść na materiale po praniu. 

Jak długo trzeba prasować wszystkie rzeczy dziecka?

Pediatrzy zalecają, by ubrania dziecka prasować przez co najmniej 2 pierwsze miesiące. Prasować należy też pościel, ręczniki, tetrę, którą osłaniasz sobie ramię, gdy trzymasz dziecko do odbicia, czyli wszystkie rzeczy, z którymi dziecko ma kontakt. Od 3. miesiąca możesz ograniczyć się tylko do prasowania ubranek zakładanych bezpośrednio na skórę.

Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy