GRY
 
 

Bakterie, alergeny, roztocza - ochroń przed nimi noworodka!

Wrażliwa skóra i delikatny układ odporności sprawiają, że w otoczeniu noworodka powinno być czysto. Ale jak bardzo? Poznaj zasady prania, prasowania i czyszczenia rzeczy malutkiego dziecka.

noworodek, niemowlę, higiena, ubranka noworodka
fot. Nik - Fotolia.com

Noworodek potrzebuje dość czystego otoczenia. Wiadomo, że osiągnięcie sterylnych warunków nie jest możliwe ani konieczne. Są jednak rzeczy, o które powinnaś szczególnie zadbać. Sprawdź, co do nich należy i jak tę wystarczającą czystość osiągnąć.

Czy wszystkie ubranka noworodka muszą być wygotowane?

Niekoniecznie. Jeśli informacja na metce na to pozwala, możesz nastawić pralkę na 90–95 st. C. Temperatura prania odzieży, która ma kontakt ze skórą, nie powinna być niższa niż 60 st. C – wtedy giną roztocza i bakterie. Aby sprostać tym temperaturom, kupuj ubranka dla dziecka z naturalnych tkanin (bawełnę można bez obaw prać w gorącej wodzie). Wybieraj jasne kolory – biel, pastelowy róż, błękit czy zieleń, które nie sprawią kłopotu z farbowaniem innych rzeczy podczas prania.

Co kupić dla noworodka? - lista obowiązkowa.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Dlaczego ubranka noworodka trzeba prać oddzielnie?

Dziecięce ubranka wymagają użycia innego środka do prania (proszku lub płynu) niż ubrania dorosłych. Na opakowaniu takiego preparatu powinna być informacja, że jest on przeznaczony do odzieży dziecięcej od pierwszych dni życia. Proszki do prania dla dorosłych zawierają składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Sprawdź: 7 rzeczy, których nie lubi skóra noworodka.

Jak długo ubranka noworodka trzeba prać oddzielnie?

Gdy dziecko skończy 4 miesiące, możesz jego rzeczy prać razem ze swoimi (jeśli jest alergikiem, później - gdy skończy rok). Aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry dziecka, najpierw przeprowadź mały test. Wrzuć do „dorosłego” prania jeden dziecięcy kaftanik i nastaw pralkę na dwukrotnie płukanie, by pozbyć się resztek detergentu.

Ocena (6 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!