Pranie maseczek wielorazowych
fot. AdobeStock

Jak prać maseczki – w ilu stopniach prać maseczki bawełniane, czy łączyć z innymi rzeczami?

Pranie maseczek bawełnianych wielorazowych użytku nie jest skomplikowane, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Pomiędzy praniami maseczki wielokrotnego użytku można dodatkowo dezynfekować. Wyjaśniamy też, czy trzeba gotować maseczki bawełniane i czy można prać maseczki jednorazowe?
Milena Oszczepalińska
Pranie maseczek wielorazowych
fot. AdobeStock
Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Mamy do wyboru zasłanianie tej części twarzy maseczką jednorazową, wielorazową lub apaszką czy szalikiem, byleby tylko szczelnie przywierały do twarzy i nie zsuwały się w trakcie noszenia.

Wydaje się, że wybór maseczki wielokrotnego użytku jest najpraktyczniejszy – nie trzeba co chwila wymieniać jej na nową i zakładając ją, mamy pewność, że osłania to, co trzeba. Maseczki bawełniane wielorazowe należy regularnie prać lub dezynfekować. Jak robić to poprawnie?

Sprawdź:

Jak prać maseczki bawełniane wielorazowe?

Regularne pranie maseczki bawełnianej jest niezwykle ważne, jeśli ma spełniać swoją funkcję, czyli chronić nas przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia maseczkę ochronną wielorazową należy prać w temperaturze co najmniej 60°C.

Pranie maseczek bawełnianych to najskuteczniejszy sposób na ich odkażanie. Oto zasady, jakimi należy kierować się podczas tej czynności:

 1. Maseczka na koronawirusa nadaje się do prania w momencie, gdy zaczyna być wilgotna (dla własnego dobra nie należy tego zbytnio opóźniać. W wilgotnym, ciepłym środowisku bakterie i wirusy namnażają się znacznie szybciej, a jeśli wilgotna maseczka cały czas znajduje się na naszej twarzy, patogeny mają łatwy dostęp do nosa i ust, czyli dróg zakażenia).
 2. Po zdjęciu maseczki bawełnianej wielorazowej nie trzeba jej od razu prać (nie można łączyć prania maseczek z innymi brudnymi rzeczami, dlatego warto poczekać, aż uzbiera ich się kilka i wówczas wyprać je razem). Ważne jednak, by do tego czasu właściwie je przechowywać. W tym celu należy umieścić wilgotne maseczki ochronne w woreczku foliowym i szczelnie go zamknąć. Tuż przed praniem wyjmujemy maseczki (koniecznie w rękawiczkach) i wrzucamy je do pralki.
 3. Pranie maseczek bawełnianych powinno odbywać się w temperaturze minimum 60°C, aby mieć pewność, że niebezpieczne zarazki znikną z ich powierzchni.
 4. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek ochronnych warto je dodatkowo odkazić, prasując w maksymalnej temperaturze.
Zobacz też: Maseczki ochronne są obowiązkowe. Te dwie zrobisz bez szycia!
Redakcja poleca: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Jak utylizować maseczki jednorazowe?

Jeśli decydujemy się na stosowanie maseczek jednorazowych, musimy pamiętać o tym, że po każdym użyciu musimy je wyrzucać, ale nie do dowolnego pojemnika. W zależności od tego, czy jesteśmy osobami zdrowymi, stosującymi maseczki prewencyjnie, czy mamy objawy choroby COVID-19, prawidłowa utylizacja maseczek jednorazowych wygląda inaczej:
 • w przypadku braku jakichkolwiek objawów chorobowych można, po ostrożnym zdjęciu maseczki z twarzy, umieścić ją w koszu z odpadami zmieszanymi (w oddzielnym worku);
 • w przypadku kataru, kaszlu czy innych objawów wskazujących  na infekcję, maseczkę po zdjęciu powinno się dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (gdyż jest ona traktowana wówczas jako odpad medyczny).

Obecnie w wielu gminach punkty te są zamknięte. Co wówczas trzeba zrobić ze zużytą maseczką jednorazową?

Na stronie Ministerstwa Klimatu czytamy: „Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane”.
Używając maseczek jednorazowych, powinniśmy też pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie o wiele mniej ekologiczne, dlatego warto, o ile się da, robić to sporadycznie. Maseczek jednorazowych nie należy też prać w pralce, jak w przypadku tych wielorazowych. 
Zobacz też: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku

Szybka dezynfekcja maseczek: gotowanie maseczek bawełnianych

Jeśli maseczka wykonana jest z bawełny, można ją łatwo zdezynfekować. Dzięki temu nie musimy za każdym razem prać brudnej maseczki, by móc nadal jej używać.

Szybko zdezynfekujesz maskę ochronną dla dziecka lub dla siebie:
 • wygotowując ją we wrzącej wodzie;
 • traktując ją przez 10 minut parą wodną z gotującej się wody;
 • prasując ją żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę;
 • spryskując ją środkiem antybakteryjnym o zawartości alkoholu nie mniejszej niż 70 proc.;
 • umieszczając maseczkę na folii aluminiowej w piekarniku rozgrzanym do 70°C z włączoną funkcją termoobiegu na ok. 30 minut.
Maseczki ochronnej nie należy dezynfekować w kuchence mikrofalowej, ponieważ materiał, z którego jest wykonana, może ulec zniszczeniu.

Szukasz maseczki ochronnej dla siebie i swoich bliskich? Tu znajdziesz je w dobrych cenach:

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy