GRY
 
 

Czy mnie zwolnią - co mówią przepisy?

Cieszysz się, że jesteś w ciąży, a jednocześnie martwisz się o pracę? Prawo jest zdecydowane po stronie kobiet w ciąży. Zobacz, na czym polega ochrona prawna, której podlegasz.

ciąża, mama, praca
fot. Panthermedia
Nie obawiaj się, że cię zwolnią, bo zaszłaś w ciążę. Przed kłopotami w pracy, które mógłby spowodować twój szczególny stan, chronią cię przepisy Kodeksu pracy, a dodatkową wykładnię stanowi analiza orzecznictwa Sądu Najwyższego. Wyjaśniamy, na czym polega specjalna opieka roztaczana nad pracującą przyszłą mamą.

Jestem w ciąży, czy mogą mnie zwolnić?

Kobiety w ciąży nie można zwolnić z pracy. Jest to zapisane w Kodeksie pracy (art. 177, par. 1). Prawo to dotyczy cię także wtedy, gdy jesteś na urlopie macierzyńskim (przed porodem i po). Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta w ciąży dopuściłaby się rażących zaniedbań skutkujących zwolnieniem dyscyplinarnym. Jednak wówczas na zwolnienie musi wyrazić zgodę organizacja związkowa (jeśli działa w firmie). Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę z kobietami w ciąży nie dotyczy również pracy na umowie na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

A jeśli pracodawca ogłasza upadłość?

Pomimo kodeksowych zakazów wypowiadania i rozwiązywania umów z pracownicami w ciąży, istnieją dwa przypadki, w których zakończenie stosunku pracy jest możliwe. Dotyczy to sytuacji ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy. Wówczas termin rozwiązania umowy pracodawca ustala z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową.

Zobacz też: Urlop rodzicielski 2014

Co z umową na czas określony?

Wszystkie umowy terminowe, które miałyby zakończyć się wcześniej (czyli w trakcie trwania ciąży, ale później niż po jej trzecim miesiącu), ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Taka ochrona nie będzie cię dotyczyć, jeśli jesteś zatrudniona na miesięczny okres próbny lub zastępujesz nieobecnego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zaszłam w ciążę na wypowiedzeniu, co teraz?

Prawo chroni przyszłe mamy także w takiej sytuacji. Wystarczy, że dostarczysz pracodawcy zaświadczenie lekarskie, by na tej podstawie musiał przywrócić cię do pracy. Gdyby tego nie chciał zrobić, wypłaci ci wynagrodzenie za czas niewykonywanej pracy. Co więcej, do pracy powinien przywrócić cię również wtedy, gdy formalnie już nie pracujesz, bo zakończył się twój okres wypowiedzenia, ale zaszłaś w ciążę jeszcze podczas jego trwania. W takiej sytuacji nie otrzymasz pensji tylko za czas, który upłynął od chwili zakończenia wypowiedzenia do momentu, w którym powiedziałaś o ciąży szefowi.

Zobacz też: Kalkulator urlopu macierzyńskiego

Co się dzieje, jeśli złożyłam wypowiedzenie, a potem dowiedziałam się o ciąży?

Zgodnie z przepisami, jeśli zajdziesz w ciążę przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, nie możesz wrócić do pracy. Sytuacja jednak się zmieni, gdybyś w chwili składania wypowiedzenia nie wiedziała o swojej ciąży. Wtedy możesz się domagać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.

Czy podczas ciąży mogę mieć nadgodziny?

Kobiecie w ciąży przysługuje więcej przywilejów, niż tylko ochrona przez zwolnieniem. Podczas ciąży bez swojej zgody nie możesz pracować po godzinach, ani nocą. Dodatkowo bez twojej zgody nie można cię wysyłać w delegacje poza miejsce zamieszkania, ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Możesz za to wychodzić z pracy na zalecone przez lekarza badania, jeśli nie można przeprowadzić ich w innym terminie. Nieobecności te nie wpływają na wysokość pensji. 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu