GRY
 
 

Poznaj pakiet praw małego pacjenta

Dużo się mówi o pakiecie onkologicznym, ale kto wie o pakiecie praw dziecka pacjenta? Co zrobić w razie nagłego zachorowania, kiedy nie potrzeba skierowania? Pytamy Rzecznika Praw Pacjenta.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta
dziecko u lekarza
fot. Fotolia
Pamiętamy przypadki, gdy karetka pogotowia nie przyjechała do dziecka, bo dyspozytor stwierdził, że to nie jest potrzebne. Albo rejestratorka w szpitalu stwierdziła, że konieczne jest skierowanie, mama posłusznie wróciła do poradni oddalonej o 30 kilometrów. Dziecko zmarło. O tych sprawach było głośno w mediach, ale niewiele mówi się o tym, co spotyka się na co dzień: w czasie wizyty lekarz ogląda dziecku gardło, ale nie ma czasu, by powiedzieć o alternatywnych szczepionkach i sprawdzić, czy ma proste plecy. Do czego mały pacjent (i jego rodzic) ma prawo?

Czy to prawda, że kobieta po porodzie ma prawo do tego, żeby dziecko przez dwie godziny pozostawało na brzuchu mamy, w kontakcie skóra do skóry?

Tak. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu w rozporządzeniu Ministra Zdrowia należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, który będzie trwał co najmniej dwie godziny po porodzie.

To prawda, że czasie pobytu w szpitalu powinnam uzyskać pomoc w karmieniu piersią?

Tak. Opieka obejmuje m.in. instruktaż w zakresie prawidłowego przystawiania dziecka do piersi i pomoc w karmieniu piersią.
Dodatkowo jeżeli kobieta po powrocie do domu potrzebuje pomocy i wskazówek dotyczących karmienia piersią i laktacji, może skontaktować się ze swoją położną podstawowej opieki zdrowotnej, która udzieli wszelkich informacji.
  • Za wizytę w poradni laktacyjnej, po wyjściu ze szpitala, musisz zapłacić.
Czytaj też: Karmienie piersią lepsze niż mieszanką: jeszcze jeden dowód

Czy kobieta, która urodzi wcześniaka lub dziecko niepełnosprawne, powinna mieć pomoc psychologa na oddziale?

Tak, zgodnie ze wspomnianymi standardami, mamie po porodzie należy zapewnić pomoc psychologiczną w sytuacji niepowodzeń położniczych lub w przypadku urodzenia noworodka o bardzo małej masie urodzeniowej, skrajnie niedojrzałego lub z wadą wrodzoną. Mama powinna również uzyskać informację o możliwych formach wsparcia rodziny i instytucjach udzielających pomocy. Pamiętaj, że od czerwca 2016 roku szpital ma obowiązek udzielania pomocy psychologicznej we wszystkich tego typu przypadkach.

Czy to prawda, że w połogu cztery razy powinna przyjść do mnie położna?

Tak, w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie pacjentka ma prawo do co najmniej czterech wizyt położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Wizyty są bezpłatne.

Gdy dziecko jest chore, mogę z nim iść do innego lekarza w przychodni?

Gdy dziecko jest chore, trzeba iść z nim do tego lekarza, który został wskazany w deklaracji wyboru. W przypadku nieobecności naszego lekarza rodzinnego spowodowanej np. urlopem lub chorobą, w przychodni powinno być ustalone zastępstwo.

To prawda, że lekarz powinien powiedzieć mi o wszystkich szczepieniach?

Tak. Lekarz powinien także poinformować o szczepieniach zalecanych i kosztach ich wykonania. W czasie wizyty u lekarza powinniśmy także uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące m.in. szczepionek, możliwych skutków poszczepiennych czy sposobu zachowania się w razie reakcji poszczepiennej. Takie informacje może przekazać rodzicom również pielęgniarka lub położna.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)?

Czy muszę mieć skierowanie do okulisty i dermatologa dla dziecka?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. rejestrując się do dermatologa i okulisty również wymagane jest skierowanie.  Nie dotyczy to tych dzieci, które oczekują na kolejną wyznaczoną wizytę. Skierowanie nie jest wymagane jedynie do dentysty, onkologa, psychiatry i ginekologa.
Czytaj też: Co prawnik mówi o prawach dziecka pacjenta

To prawda, że zapisuję dziecko do specjalisty, muszę od razy przy zapisie dać skierowanie nawet jeśli wizyta jest za pół roku?

Rejestrując dziecko do danego lekarza specjalisty trzeba dostarczyć oryginał skierowania do poradni specjalistycznej, w której ten lekarz przyjmuje. Skierowanie należy dostarczyć nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. Niedostarczenie w tym terminie oryginału skierowania wiąże się ze skreśleniem z listy oczekujących.

Czy dziecko powinno mieć raz w roku wykonywane badania? Jeśli tak, to jakie?

O konieczności przeprowadzenia konkretnych badań diagnostycznych zawsze decyduje lekarz w oparciu o istniejące wskazania medyczne.

Co zrobić, jeśli dziecko np. boli kolano, a najbliższa wizyta u ortopedy jest za dwa miesiące? Jak szybko dziecko powinno być przyjęte do specjalisty?

Nie jest to określone, terminy wizyt u specjalistów są w zależności od kolejności zgłoszenia. Bierze się pod uwagę też kryteria medyczne. Lekarz może na skierowaniu napisać: "przypadek pilny": wtedy dziecko będzie na liście oczekujących przed innymi, zakwalifikowanymi jako „przypadek stabilny”. ,
Jeżeli termin  wizyty u lekarza specjalisty w konkretnej placówce jest odległy warto sprawdzić, czy w okolicy miejsca naszego zamieszkania nie ma placówek, gdzie czas oczekiwania jest krótszy.
Informacje o średnim przewidywanym czasie oczekiwania i liczbie osób oczekujących na przyjęcie do określonej poradni specjalistycznej, są dostępne są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. W niektórych oddziałach działają także specjalne numery telefonów, gdzie można uzyskać takie informacje.
Można wpisać się do specjalisty tylko w jednej przychodni, nie w kilku, by nie generować sztucznych kolejek.

Na następnej stronie: Karta praw małego pacjenta
Redakcja poleca: Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]
Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.
Doładuj
Przeładuj