GRY
 
 

3 ważne prawa dziecka w szpitalu (i jego rodziców!)

Dziecko w szpitalu ma prawo zostać na noc z mamą albo tatą i nie zależy to od dobrej woli personelu szpitalnego: to prawo pacjenta, którego szpital musi przestrzegać.

dziecko w szpitalu
fot. Fotolia
Coraz więcej zatrudnionych w szpitalach lekarzy pamięta, że rodzice chorego dziecka nie jest źródłem potencjalnego zakażenia, ale sojuszniczkami szpitalnego personelu. I jak każdy sojudrowotnego oraz udzielenia pełnej informacji na temat wcześniejszego stanu zdrowia dziecka), ale też i swoje prawa.sznik ma swoje obowiązki (np. dostarczenie na czas dowodu ubezpieczenia z

1. Prawo do pozostania z mamą albo tatą

Już ponad 20 lat temu została w Polsce uchwalona ustawa, gwarantująca rodzicom, że podczas leczenia dziecka w szpitalu mogą pozostawać razem z nim przez całą dobę. Obecność bliskiej osoby jest uzasadniona: w ramionach mamy albo taty dziecko szybciej przestanie płakać po zakładaniu wenflonu i mniej będzie bało się kolejnych badań.
Badania dowiodły także, że bliskość mamy łagodzi ból. Do tego nikt tak sprawnie jak rodzic nie umyje dziecka ani nie zmieni mu ubranka, dlatego nie pozwól, aby w takich chwilach zastępowała cię pielęgniarka. Jeśli dziecko ma zabieg połączony ze znieczuleniem ogólnym, bądź przy nim, gdy zacznie wybudzać się z narkozy. Nie zawsze jest możliwe jednak ciągłe towarzyszeniu mu, jeśli przebywa na oddziale intensywnej terapii.
Redakcja poleca: Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!
Wśród redaktorek Babyonline nowa książka Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” cieszy się ogromną popularnością. Każda z nas przeczytała ją od deski do deski. I każda z nas ma takie prawo dziecka, które jest dla niej szczególnie ważne. Zobacz film, w którym redaktorki mówią o dziecięcych prawach.

2. Prawo do informacji

Rodzice mają prawo nie tylko do obecności podczas badań i większości zabiegów, ale także do pełnej, wyczerpującej informacji na temat stanu zdrowia dziecka, dalszej planowanej kuracji,
a także skutków ubocznych leków, które są mu podawane. Nie pozwól się zbyć zdaniem: „I tak pani nic z tego nie zrozumie". Poproś o jasne wytłumaczenie. Jeśli lekarz prowadzący zadecyduje o operacji albo ryzykownej metodzie leczenia, musi poprosić cię o pisemną zgodę na nią i poinformować o ewentualnym ryzyku.

3. Prawo do intymności

Nikt z personelu nie powinien komentować sposobu rodziców na wychowanie dziecka. Lekarze ani pielęgniarki nie mogą też udzielać informacji o stanie zdrowia dziecka osobom postronnym (np. mamom innych dzieci). 

Co pomoże dziecku w szpitalu?

  • Nocna lampka. Ostre, jasne światło świetlówki może go męczyć. Pilnuj, aby wieczorem, jeśli nie jest to konieczne, nikt nie włączał górnego oświetlenia w sali, w której śpi dziecko.
     
  • Spokój. Gwałtowne ruchy dadzą znać dziecku: „Tutaj dzieje się coś złego". Nie pozwól, aby ktoś inny oprócz ciebie rozbierał dziecko do badań, zapytaj też lekarza, czy podczas zabiegów dziecko może siedzieć na twoich kolanach, przytulone do ciebie.
     
  • Znajome sprzęty. Domowa poduszka, przytulanka i ulubiona łyżeczka zabrane z domu dodadzą dziecku otuchy.
konsultacja:  prof. dr hab. Alicja Chybicka, pediatra, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, senator

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!