GRY
 
 

Prawa matki na sali porodowej

Na szczęście w wielu szpitalach rodzące traktuje się jak królowe, czyli po ludzku. A co robić, gdy tak nie jest?

mama, tata, szpital, ciąża
Chcę namówić was do tupania i walenia pięścią. Przestańmy wreszcie być grzecznymi dziewczynkami, godzącymi się na wszystko, co nas spotyka. Znajdźmy w sobie siłę, by powalczyć o rzeczy naprawdę ważne – o swoje prawa. Prawa pacjentki, bo przecież jest nią także kobieta, która trafia na salę porodową. Przypominajmy lekarzom i położnym, by widzieli w nas, przyszłych mamach, także ludzi, a nie tylko zadanie do wykonania. Mogą o tym zapomnieć w szpitalnym zgiełku... Głośno mówmy o tym, że mamy prawo na przykład do intymności czy informacji. Jakie są inne nasze prawa (nie tylko na porodówce)? Przeczytaj, wytnij i miej przy sobie, gdy pójdziesz rodzić.

A gdy dopadną cię wątpliwości, powtarzaj: „Moje prawa zapisane są w Karcie praw pacjenta. Będąc w ciąży, mam zapewnioną szczególną opiekę zdrowotną. Gwarantuje mi to Konstytucja”. Brzmi poważnie, prawda? Pamiętaj masz prawo do:

1. Prawo do poszanowania twojej godności oraz intymności także w czasie porodu

Jak się nie wstydzić, gdy wokół łóżka kręcą się obcy ludzie (na przykład studenci medycyny), a lekarz każe się rozebrać? I jak mówić o intymnych sprawach, gdy wszyscy nastawiają ucha? W takiej sytuacji myśli się o jednym: „Zapaść się pod ziemię, i to jak najszybciej”.
Jak powinno być w czasie porodu. W izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Pojedyncze sale porodowe (uwaga: bezprawne jest pobieranie za nie opłat), a jeśli takich nie ma, to we wspólnych powinny być izolujące ścianki (na przykład po to, by narodzinom dziecka towarzyszył tylko twój partner, a nie również partnerzy innych kobiet). W czasie obchodu możesz liczyć na osłonięcie łóżka parawanem, zamknięcie drzwi do pokoju oraz podanie informacji w dyskretny sposób. Możesz nie zgodzić się na to, by przy badaniu czy porodzie były osoby, których obecność nie jest konieczna (obowiązkiem lekarza jest spytać cię o to, jeśli tego nie zrobi, powiedz mu, że sobie tego nie życzysz). To nie wszystko. Lekarz ani położna nie mają prawa zwracać się do ciebie krzykiem ani wulgarnie czy komentować w przykry dla ciebie sposób przebieg porodu. Możesz także oczekiwać, że lekarze i pielęgniarki dołożą starań, by nie zadawać ci zbędnego bólu.
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

2. Prawo do życzliwości przed porodem, w trakcie porodu i po porodzie oraz do informacji o porodzie

W szpitalu niegrzeczność ma wstęp wzbroniony. Podobnie zresztą jak lekceważenie. Nie może być tak, że nie wiesz, jaki jest stan twojego i dziecka zdrowia, jakie leki dostajesz i jakie zabiegi cię czekają.
Jak powinno być w czasie porodu. Lekarz i położna przekazują (z własnej inicjatywy) w jasny i przystępny sposób pełne informacje o postępach porodu, podawanych preparatach, zabiegach i – to ważne – ich skutkach oraz o zdrowiu dziecka. Na ich podstawie możesz zgodzić się lub nie, na przykład na przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny – i to nawet jeśli podpisałaś ogólną zgodę na leczenie przy przyjęciu do szpitala.

3. Prawo do wyboru miejsca porodu

Teraz możesz wybrać dowolny szpital (także w ostatniej chwili), a nawet zdecydować się na poród w domu.
Jak powinno być. Jeśli w wybranym szpitalu nie ma akurat miejsca (niestety, to się zdarza), to personel powinien zatroszczyć się, byś trafiła do szpitala, który zapewni ci podobne warunki.

Doładuj
Przeładuj