Urlop rodzicielski dla samotnych ojców
fot. materiały prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców – projekt zmian w przepisach

Już niedługo z urlopów rodzicielskich będą mogli korzystać także samotni ojcowie. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Agnieszka Szumigaj
Urlop rodzicielski dla samotnych ojców
fot. materiały prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W świetle obecnie obowiązującego prawa ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego 2014, gdy matka dziecka pracuje i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla matki urlopu. Ojciec dziecka, nawet jeśli wcześniej pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Jego prawo do urlop wynika bowiem z uprawnień matki dziecka.

Zobacz też: Urlop ojcowski - wzór wniosku do druku

Przykładowo więc jeśli matka umrze lub porzuci dziecko to z 14 tygodni urlopu nie może skorzystać ojciec dziecka. Na stronach ministerstwa opisana jest historia pana Daniela Andrzejczaka, który po śmierci swojej żony został sam z pięciorgiem dzieci. Choć pracował i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, to nie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego ponieważ jego żona wcześniej nie pracowała. Aby pomóc innym ojcom, którzy znaleźli się w podobnej do pana Andrzeja sytuacji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczelo pracę na zmianami w ustawie o urlopie rodzicielskim

Przyjęty 29 września 2014 przez Radę Ministrów projekt zmian zakłada, że w razie:
* śmierci matki,
* porzucenia przez matkę dziecka
* gdy stan matki nie pozwala je na opiekę nad dzieckiem,

z urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej z powodu śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka.

Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Na podstawie informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: Alimenty i ustalenie ojcostwa – odpowiedzi prawnika na wasze pytania
Redakcja poleca: Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]
Czy wiedziałaś, że urlop rodzicielski możesz podzielić na części i skorzystać z niego - zarówno ty, jak i ojciec dziecka - aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy