GRY
 
 

Twoje prawa podczas ciąży i na porodówce

Wiesz, że masz wiele praw w ciąży i w szpitalu podczas porodu? Jednak aby z nich korzystać, musisz je znać. Podpowiadamy, jakie prawa przysługują ci na porodówce. To nie tylko prawo do bezpłatnego porodu rodzinnego, przytulania dziecka czy karmienia piersią!

mama, ciąża, lekarz, szpital, badanie


Prawa kobiety w ciąży to nie tylko chorobowe, urlop rodzicielski i macierzyński. Masz wiele innych przywilejów, które pozwalają ci łatwiej i przyjemniej przejść przez ciążę i poród w szpitalu. Poznaj je i grzecznie, ale stanowczo egzekwuj od personelu medycznego, np. porodówki.


Jakie chcesz mieć wspomnienia z porodu? Na pewno dobre. Tak jak chciałabyś choć mniej więcej wiedzieć przed wyjazdem na porodówkę, jak się rodzi dziecko. Tymczasem większość z kobiet, które już rodziły ma z porodówki nie najlepsze wspomnienia. Bywa, że winę ponosi personel szpitala, bo nie do końca respektuje prawa pacjentek, które nie reagują, bo nie wiedzą, że mogą. Nie musisz godzić się na wszystko.
 

Prawo do bezpłatnej opieki medycznej w czasie ciąży, porodu i połogu

Nawet jeśli jesteś nieubezpieczona, możesz bezpłatnie się leczyć w czasie ciąży, porodu i połogu (mama po porodzie, w połogu, czyli sześć tygodni po porodzie).

 
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Prawo do poszanowania swojej godności także w czasie porodu

Powinnaś być traktowana podmiotowo, jako odczuwający człowiek, a nie jak przypadek medyczny. Personel powinien zapoznać cię z procedurami, regulaminem i zasadami panującymi w szpitalu. Ważne też, by lekarze i położne przedstawiali się.

Polecamy: Plan porodu do druku

Prawo nie zgodzić się, by w badaniach i zabiegach brały udział osoby, których obecność i pomoc w czasie porodu nie jest konieczna

Nie dotyczy to jednak osób uczących się zawodów medycznych, m.in. w klinikach i szpitalach akademii medycznych. Tam uzyskanie Twojej zgody na obecność studentów i stażystów nie jest wymagane, ale ich udział powinien wynikać ze względów dydaktycznych. Osoba opiekująca się studentami powinna dopilnować, aby Twoja godność była uszanowana.
 

8 ważnych praw na porodówce: musisz je znać! – gwarantują ci je obowiązujące w polskich szpitalach standardy okołoporodowe rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Prawo, by zabiegi przed porodem, w trakcie porodu i po porodzie, były wykonywane w zapewniający intymność sposób

W czasie badań na sali wieloosobowej możesz poprosić, by zasłonięto cię parawanem, zamykano drzwi, dyskretnie przekazywano informacje o twoim zdrowiu. Jeśli nie rodzisz na sali jednoosobowej (to sytuacja idealna), powinnaś być oddzielona od innych pacjentek parawanem.
 

Prawo do informacji medycznej pełnej i podanej przystępnym językiem

Od tego zależy twoja zgoda na zabiegi. Dopiero ona uprawnia lekarzy do działania. Dotyczy to też twojego nowo narodzonego dziecka, bo to ty i jego tata od momentu przyjścia na świat dziecka jesteście jego przedstawicielami prawnymi. Personel musi więc informować was o wszystkim, co dotyczy noworodka.
 

Prawo do bezpłatnego porodu rodzinnego

Opłaty za poród rodzinny są niezgodne z prawem, chyba że chodzi np. o koszt ubrania ochronnego. Może ci towarzyszyć ojciec dziecka, mama, siostra, przyjaciółka lub prywatna położna (ale to nie ona odpowiada za poród, tylko personel szpitala).


Doładuj
Przeładuj