Prawa kobiet w ciąży i podczas porodu
fot. AdobeStock

Twoje prawa podczas ciąży, w trakcie porodu i połogu

Reguluje je Karta Praw Pacjenta. Powinnaś je znać zanim trafisz na porodówkę.
Aleksandra Sobieraj
Prawa kobiet w ciąży i podczas porodu
fot. AdobeStock
Prawa kobiety w ciąży to nie tylko chorobowe, urlop rodzicielski i macierzyński. Masz wiele innych przywilejów, które pozwalają ci łatwiej i przyjemniej przejść przez ciążę i poród w szpitalu. Dowiedz się, jakie masz prawa w okresie ciąży, porodu i połogu. 

Bezpłatna opieka medyczna 

Masz do tego prawo przez cały okres trwania ciąży, a także podczas porodu i w połogu. Nawet jeśli jesteś nieubezpieczona, możesz się bezpłatnie leczyć do sześciu tygodni po porodzie, czyli do momentu, kiedy kończy się połóg. Masz także prawo do dodatkowych świadczeń stomatologicznych, w tym do leczenia kanałowego. 
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Poszanowanie godności i intymności

Masz prawo nie zgodzić się, by w badaniach i zabiegach brały udział osoby, których obecność i pomoc w czasie porodu nie jest konieczna. Nie dotyczy to jednak osób uczących się zawodów medycznych, m.in. w klinikach i szpitalach akademii medycznych. Tam uzyskanie Twojej zgody na obecność studentów i stażystów nie jest wymagane, ale ich udział powinien wynikać ze względów dydaktycznych. Osoba opiekująca się studentami powinna dopilnować, aby Twoja godność była uszanowana. 

Zobacz też: 8 ważnych praw na porodówce: musisz je znać!

Prawo do informacji medycznej 

Powinna być pełna i podana przystępnym językiem. Od tego zależy twoja zgoda na zabiegi uprawniająca lekarzy do działania. Dotyczy to też twojego nowo narodzonego dziecka, bo to ty i jego tata od momentu przyjścia na świat dziecka jesteście jego przedstawicielami prawnymi. Personel musi więc informować was o wszystkim, co dotyczy noworodka.

Prawo do odmowy wykonania danego zabiegu

Twoja decyzja musi być jednak świadoma, czyli podjęta po wyczerpującej i zrozumiałej informacji o konieczności wykonania zabiegu, i swobodna, czyli bez wywierania nacisku. W każdej chwili możesz też wycofać swoją zgodę. Dotyczy to np. przebicia pęcherza płodowego, podania oksytocyny lub nacięcia krocza. Te czynności mogą być wykonane bez twojej zgody, jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Powinnaś także wyrazić zgodę na zabiegi wykonywane u twojego dziecka, w tym niektóre badania noworodka.

Obecność osoby bliskiej

Masz prawo do dodatkowej opieki przed, w trakcie i po porodzie sprawowanej przez bliską osobę. Może ona towarzyszyć ci podczas udzielania świadczeń medycznych, również w trakcie porodu. Prawo do opieki mamy lub taty ma też dziecko, jeśli jest pacjentem. Nie zwalnia to jednak personelu z jego obowiązków. 
Zobacz też: Poród z mężem, doulą, a może teściową?

Dwugodzinny kontakt "skóra do skóry"

Kangurowanie tuż po porodzie jest niezwykle ważne. Dzięki temu, że dziecko zostaje ci od razu położone na brzuchu, na jego ciele kolonizują się twoje bakterie, a nie szpitalne. Dwugodzinny, nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" może być skrócony wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej.

Prawo do informacji na temat karmienia

Możesz wymagać, by personel szpitala przedstawił ci w sposób wyczerpujący wszystkie korzyści płynące z karmienia piersią. Masz też prawo do poznania możliwych metod karmienia karmienia naturalnego. 

Wizyty położnej środowiskowej

Masz prawo do co najmniej czterech wizyt położnej w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie, czyli w czasie trwania połogu. Możesz sama będąc jeszcze w ciąży wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która będzie odwiedzać cię po porodzie, żeby sprawdzać, czy dziecko rozwija się prawidłowo, doradzać w kwestiach laktacji i pielęgnacji noworodka

Karta praw pacjenta

Wszystkie prawa pacjenta wynikające z konstytucji i z ustaw o zakładach opieki zdrowotnej, zawodzie lekarza oraz zawodach pielęgniarki i położnej zebrano w Karcie Praw Pacjenta. Powinna być ona umieszczona w widocznym miejscu w każdej placówce zdrowotnej. Warto wcześniej się z nią zapoznać, żeby później mieć świadomość, co ewentualnie zostało naruszone i jak można domagać się zadośćuczynienia. 

Konsultacja: Anna Misiak, prawnik, specjalizuje się w doradztwie prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. [content:0_16932,8_1692,,2_1339,0_26491:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy