Współpraca Reklamowa

Prawdy i mity na temat inteligencji emocjonalnej

Czy to prawda, że dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną mają tylko artyści? Czy inteligencja emocjonalna sprawia, że ludzie stają się nadwrażliwi? Czy można w ogóle nie mieć inteligencji emocjonalnej? Przeczytaj i dowiedz się!

Czy to prawda, że dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną mają tylko artyści?

 

 

Nie wszyscy mają inteligencję emocjonalną

Fałsz. Mają ją wszyscy ludzie, ale rozwiniętą w różnym stopniu. Dzięki niej rozumiemy emocje własne i innych osób. Jednym idzie to lepiej, innym gorzej.

Inteligencja emocjonalna ma silny związek z wrażliwością człowieka

Prawda/Fałsz. Wysokie EQ (poziom inteligencji emocjonalnej) świadczy o tym, że dobrze rozpoznajesz stany emocjonalne swoje i innych ludzi, ale także jesteś asertywna, nie obrażasz się łatwo. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej mają do siebie dystans i zazwyczaj są pewne siebie.

Inteligencja emocjonalna jest stała

Fałsz. Można ją rozwijać u dorosłych, a także u dzieci. U dzieci mówi się również o niestabliności emocjonalnej i kilku etapach rozwoju.

Inteligencja emocjonalna sprawia, że inni cię lubią

Prawda. Im wyższy jej poziom, tym lepsza zdolność odczytywania emocji i skłonność do pomagania innym. To wszystko sprzyja byciu lubianym. Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej jest też ciekawa ludzi i otwarta. Jest bystrym obserwatorem, próbuje zrozumieć motywacje innych. Dzięki temu łatwiej odczytuje się charaktery.

Inteligencja emocjonalna nie zapewnia powodzenia w życiu

Fałsz/Prawda. Tak naprawdę nic go nie zapewni na 100 proc., ale wysoki poziom inteligencji emocjonalnej może pomóc. Oprócz ułatwionych kontaktów z ludźmi, rozwinięta inteligencja emocjonalna pomaga nie przejmować się błahostkami i akceptować życiowe zmiany. Ludzie o wysokim EQ nie dają się paraliżować strachowi. Zamiast tego, śmiało wychodzą nowemu naprzeciw. A, jak wiadomo, akceptacja nadchodzących zmian pozwala planować dalsze działania, co ułatwia sukces.

Inteligencja emocjonalna to cecha introwertyków

Fałsz. Inteligencję emocjonalną mają wszyscy, bez względu na to, czy są ekstra- czy introwertykami.

Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są altruistami

Prawda. Często dają i nie oczekują niczego w zamian. To robi wrażenie na innych i przyczynia się do poprawy relacji międzyludzkich.

Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są ‘cali dla innych’

Fałsz. Potrafią zachować się asertywnie – m.in. dlatego, że dobrze rozumieją nie tylko cudze, ale też własne emocje i potrzeby. Wcale nie dają się łatwo wykorzystać. Potrafią też cieszyć się z życia offline, a to cenna umiejętność.  
 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka