dziecko, buty

Prawdy i mity o bucikach

Czy kilkulatek może teraz chodzić w klapkach? To prawda, że sandałki powinny być zabudowane? A zwykłe trampki są niezdrowe? Przekonaj się! Obalamy mity o letnich butach.
Konsultacja: Hanna Więcławek-Wassermann, ortopeda traumatolog
dziecko, buty
Gdyby malec miał wybór, to pewnie przez cały dzień biegałby boso. Może to dobry pomysł? A jeśli nie, to które buty są najlepsze?

Dziecko powinno często chodzić boso
PRAWDA/MIT
Bieganie na bosaka jest zdrowe dla stópek, ale tylko po miękkim podłożu, np. po dywanie w domu, piasku na plaży. To ostatnie jest znakomitym masażem, dzięki któremu wzmacniają się mięśnie stóp, co zapobiega płaskostopiu (i pomaga w jego leczeniu). Smyk może też biegać boso po trawie, pod warunkiem że nie ma na niej szkieł. Jeśli w domu nie macie dywanów, dziecko powinno chodzić w bucikach: sandałkach lub kapciach z usztywnionym zapiętkiem.

Buciki nie muszą sięgać do kostki, mogą być niższe
PRAWDA/MIT
Trzy-, czterolatek powinien chodzić w bucikach sięgających do kostki, które mają sztywny zapiętek. To on utrzymuje stópkę w prawidłowej pozycji. Konieczna jest miękka, anatomiczna wkładka, która dopasowuje się do stopy. Buciki dla pięcio-, sześciolatka, jeśli ma on zdrową stopę, mogą być niższe.

Na plażę malec może iść w klapkach
MIT
Lepsze są sandałki. Od czasu do czasu dziecko może pochodzić w klapkach, ale nie mogą to być zwykłe basenowe, tylko wyprofilowane, z podparciem pod łukiem stopy i zagłębieniem pod piętę.

Buty powinny być większe niż stopa
PRAWDA
Jednak nie więcej niż o 7–8 mm. Obuwie dla dziecka jest odpowiednio wyprofilowane. Jeśli byłoby za duże, stopa miałaby podparcie w złym miejscu, co może powodować wadę.

Sandałki muszą być zabudowane, by trzymały piętkę
PRAWDA/MIT
Na pewno dla trzy-, czterolatka takie buciki są lepsze, ponieważ sztywny zapiętek utrzymuje piętę w prawidłowej pozycji. Dzięki temu nóżka nie przekrzywia się na boki. Starsze dziecko, jeśli nie ma płaskostopia i koślawości pięt, może chodzić w sandałkach niezabudowanych z tyłu. Warto jednak co pewien czas przyglądać się butom od tyłu. Jeśli zauważysz, że zaczynają się koślawić lub pięta się wykrzywia, lepiej kupić sandały zabudowane z tyłu.

Przedszkolak nie powinien chodzić w tenisówkach
PRAWDA
Nie jest to dla niego najlepsze obuwie. Tenisówki nie mają usztywnionej pięty, dlatego nie są dobre dla trzy-, czterolatka. Starszy przedszkolak może czasem pobiegać w trampkach. Pamiętaj jednak, że w tekstylnych bucikach dziecku poci się stópka, więc na lato wcale nie są dobre.

Jeśli dziecko ma zalecone wkładki, powinno je mieć też w sandałach
PRAWDA
Maluszek powinien je mieć i w sandałkach, i w zakrytych butach, i w kapciach. Ważne jest, żeby dziecko „popracowało” również stopami. Latem dobrym ćwiczeniem dla stóp jest chodzenie boso po trawie, piasku.

Przedszkolak nie powinien chodzić w kaloszach
MIT
Może w nich chodzić w czasie deszczu czy po kałużach. Ważne, by nie trwało to długo. Pamiętaj, by założyć mu cienkie bawełniane skarpetki, bo w gumowych kaloszach stopa łatwo się poci.

Polecamy: Buciki dla niemowląt - 20 najfajniejszych par
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Hanna Więcławek-Wassermann
Konsultacja: Hanna Więcławek-Wassermann, ortopeda traumatolog

Specjalista rehabilitacji medycznej. Pracuje w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie.

Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy