Czy w ciąży wolno... Prawdy i mity o ciąży

Znasz mity o ciąży? Słyszałaś, że w ciąży nie wolno się kąpać w wannie albo, że nie można jeść serów pleśniowych? Przeczytaj, które z tych stwierdzeń są prawdziwe.
w ciąży
fot. fotolia.com

Ciążowe mity

Dawniej np. nie wolno kobiecie było nosić na szyi nici, bo uważano, że pępowina mogłaby okręcić się dziecku dookoła szyi. Przypatrywanie się rzeczom budzącym obrzydzenie groziło tym, że dziecko urodzi się oszpecone. Przyszła mama miała przyglądać się dzieciom miłym i ładnym, gdyż dzięki "zapatrzeniu" potomek miał się do nich upodobnić. Kobietę w ciąży i połogu pozostawiano w odosobnieniu. Nie wolno jej było dotykać ziarna i jarzyn, a w pracach gospodarskich zastępowały ją sąsiadki. Wierzono, że w tym czasie, przynosi nieszczęście. Prawdopodobnie do dziś przesąd ten pokutuje w przekonaniu, że kobieta w ciąży nie może być mamą chrzestną. To tylko niektóre mity związane z ciążą, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Kobieta w ciąży ma większe stopy - prawda

To skutek działania relaksyny przygotowującej organizm do porodu. Hormon ten rozluźnia stawy miednicy, ale działa także na inne stawy. Dlatego stare buty teraz mogą okazać się nieco za ciasne. Wrażenie, że twoje stopy urosły, mogą potęgować obrzęki stóp, zwłaszcza pod koniec dnia. Żeby je zmniejszyć, połóż się z uniesionymi nogami lub wykonuj proste ćwiczenia, np. zataczaj stopami kręgi.

Kąpiel kobiety ciężarnej w wannie jest zakazana - nieprawda

Dawniej kąpiel w wannie odradzano ciężarnym z obawy przed możliwością zakażenia dziecka mikrobami wnikającymi do pochwy wraz z wodą. Dziś już wiadomo, że czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy, chroni dziecko. Przeciwwskazaniem do kąpieli w wannie jest nadciśnienie i kłopoty z sercem mamy. Zrezygnuj jednak z kąpieli w pianie – jej składniki zmieniają skład naturalnej mikroflory narządów rodnych. Nie siedź też w wannie dłużej niż kwadrans.

Gdy w ciąży masz apetyt na śledzie, urodzi się chłopiec - nieprawda

O płci dziecka nie można wnioskować na podstawie zachcianek pokarmowych mamy. Pojawiają się one u 80-90% kobiet w ciąży i tyle samo przyszłych mam odczuwa awersję do pewnych potraw. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przestrojenie hormonalne organizmu. Ochota na śledzie nie świadczy o tym, że urodzisz synka, a apetyt na coś słodkiego, że będziesz mieć córkę. Poprzez zachcianki twój organizm daje znać, jakich składników odżywczych potrzebuje najbardziej. Zaufaj mu i zaspokajaj apetyt na ogórki, śledzie czy inne potrawy, o ile nie są niezdrowe.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy