w ciąży
fot. fotolia.com

Czy w ciąży wolno... Prawdy i mity o ciąży

Znasz mity o ciąży? Słyszałaś, że w ciąży nie wolno się kąpać w wannie albo, że nie można jeść serów pleśniowych? Przeczytaj, które z tych stwierdzeń są prawdziwe.
w ciąży
fot. fotolia.com

Ciążowe mity

Dawniej np. nie wolno kobiecie było nosić na szyi nici, bo uważano, że pępowina mogłaby okręcić się dziecku dookoła szyi. Przypatrywanie się rzeczom budzącym obrzydzenie groziło tym, że dziecko urodzi się oszpecone. Przyszła mama miała przyglądać się dzieciom miłym i ładnym, gdyż dzięki "zapatrzeniu" potomek miał się do nich upodobnić. Kobietę w ciąży i połogu pozostawiano w odosobnieniu. Nie wolno jej było dotykać ziarna i jarzyn, a w pracach gospodarskich zastępowały ją sąsiadki. Wierzono, że w tym czasie, przynosi nieszczęście. Prawdopodobnie do dziś przesąd ten pokutuje w przekonaniu, że kobieta w ciąży nie może być mamą chrzestną. To tylko niektóre mity związane z ciążą, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Kobieta w ciąży ma większe stopy - prawda

To skutek działania relaksyny przygotowującej organizm do porodu. Hormon ten rozluźnia stawy miednicy, ale działa także na inne stawy. Dlatego stare buty teraz mogą okazać się nieco za ciasne. Wrażenie, że twoje stopy urosły, mogą potęgować obrzęki stóp, zwłaszcza pod koniec dnia. Żeby je zmniejszyć, połóż się z uniesionymi nogami lub wykonuj proste ćwiczenia, np. zataczaj stopami kręgi.

Kąpiel kobiety ciężarnej w wannie jest zakazana - nieprawda

Dawniej kąpiel w wannie odradzano ciężarnym z obawy przed możliwością zakażenia dziecka mikrobami wnikającymi do pochwy wraz z wodą. Dziś już wiadomo, że czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy, chroni dziecko. Przeciwwskazaniem do kąpieli w wannie jest nadciśnienie i kłopoty z sercem mamy. Zrezygnuj jednak z kąpieli w pianie – jej składniki zmieniają skład naturalnej mikroflory narządów rodnych. Nie siedź też w wannie dłużej niż kwadrans.

Gdy w ciąży masz apetyt na śledzie, urodzi się chłopiec - nieprawda

O płci dziecka nie można wnioskować na podstawie zachcianek pokarmowych mamy. Pojawiają się one u 80-90% kobiet w ciąży i tyle samo przyszłych mam odczuwa awersję do pewnych potraw. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przestrojenie hormonalne organizmu. Ochota na śledzie nie świadczy o tym, że urodzisz synka, a apetyt na coś słodkiego, że będziesz mieć córkę. Poprzez zachcianki twój organizm daje znać, jakich składników odżywczych potrzebuje najbardziej. Zaufaj mu i zaspokajaj apetyt na ogórki, śledzie czy inne potrawy, o ile nie są niezdrowe.

Nastroje ciężarnej mamy udzielają się dziecku - prawda

Przez łożysko przenikają hormony stresu - kortyzol, adrenalina i kortykosterydy. Układ nerwowy dziecka jest wprost bombardowany sygnałami alarmowymi, które wprawiają je w stan pobudzenia i napięcia. Te same hormony powodują u matki skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Przez łożysko dociera więc do dziecka mniej tlenu i substancji odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Długotrwały, silny stres w ciąży powoduje czasem, że po urodzeniu dziecko jest bardziej nerwowe, płaczliwe, ma kłopoty ze snem oraz często ulewa pokarm. Problemy z koncentracją, trudności w nauce, niestabilność emocjonalna – oto potencjalne konsekwencje stresu matki. Nie wolno Ci się więc zamartwiać – problemy muszą poczekać. Kiedy jesteś w radosnym nastroju, twoje dziecko też ma się dobrze.

Przyszła mama musi dbać o zęby - prawda

Aby w twoim przypadku nie sprawdziło się powiedzenie "jedno dziecko, jeden ząb", systematycznie chodź na wizyty kontrolne do stomatologa. Koniecznie poinformuj go, że jesteś w ciąży. Wybierze wówczas metody leczenia bezpieczne dla dziecka.

Wiele kobiet w ciąży skarży się też na krwawiące dziąsła. Pod wpływem hormonów ciążowych stają się one rozpulchnione i wrażliwe. Zmień więc szczoteczkę na bardzo miękką, stosuj pastę do nadwrażliwych zębów i koniecznie używaj nici dentystycznej, by uniknąć zakażeń w obrębie jamy ustnej. Pamiętaj też, by w twojej diecie znalazło się jak najwięcej dań bogatych w witaminy C i D oraz białko i wapń.

W ciąży najlepiej jest spać na wznak - nieprawda

Dla kobiety w twoim stanie nie jest to najkorzystniejsza pozycja do snu. Szybko rosnąca macica uciska wówczas kręgosłup, jelita i duże naczynie żylne, którym odpływa krew z dolnej połowy ciała do serca. Z tego powodu możesz budzić się z dotkliwym bólem pleców. Z kolei ucisk na jelita wpłynie negatywnie na pracę układu trawiennego, a utrudniony odpływ krwi w nocy może nawet obniżyć jej ciśnienie i sprzyjać powstawaniu hemoroidów.

Niewygodna jest też dla ciebie pozycja na brzuchu. Najlepiej i najzdrowiej będzie, jeśli do snu ułożysz się na lewym boku. Wtedy krew krąży bez przeszkód i do dziecka docierają przez łożysko substancje odżywcze. W ciągu nocy znikną też ewentualne obrzęki stóp, bo w tej pozycji ciała nerki pracują sprawnie.

W ciąży trzeba unikać serów pleśniowych - prawda

W czasie ciąży niektóre produkty żywnościowe są niewskazane. Powinnaś zrezygnować nie tylko z serów pleśniowych (np. brie, camembert), ale także gotowych pasztetów i sałatek oraz niepasteryzowanego mleka. W tych potrawach może być listeria - bakteria chorobotwórcza, która zagraża zdrowiu dziecka w życiu płodowym.
  • Nie jedz surowych lub lekko podgotowanych jajek oraz niedopieczonego i odgrzewanego drobiu. Salmonella, która może się znajdować w tych produktach, wprawdzie nie przenika przez łożysko, więc nie zaszkodzi dziecku, ale może sprawić, że ty ciężko zachorujesz (pojawią się mdłości, wymioty, biegunka).
  • W surowym i niedogotowanym mięsie lub w surowej rybie mogą się znajdować mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę, więc lepiej unikać przygotowanych z nich dań. Zrezygnuj też z dań z surowego mięsa (np. tatar).
  • Mamy w ciąży nie powinny również jeść fistaszków. Orzeszki ziemne łatwo uczulają, to zalecenie ma więc na celu profilaktykę alergii u dziecka. Reakcja alergiczna może pojawić się u maleństwa już w trzecim trymestrze ciąży. Także niemowlęta karmione piersią łatwo uczulają się, otrzymując z mlekiem matki fistaszkowe antygeny. Unikaj więc nie tylko samych orzeszków ziemnych, ale i produktów, które je zawierają (np. ciastek i czekolady), szczególnie jeśli w rodzinie masz alergików.
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy