GRY
 
 

Prawdy i mity o nadwadze

Słodkie pulchne maleństwo? A może patrząc na grubaśne dziecko, masz wrażenie, że coś jest nie tak? Nadwaga może być problemem i bywa, że kłopoty zaczynają się już w niemowlęctwie.

niemowlę, gruby
Nie znajdziesz tu zachęty do odchudzania dzieci, bo tego robić nie wolno. Ale postaramy się rozwiać niektóre mity i racjonalnie spojrzeć na problem, który narasta. Dbanie o prawidłową masę ciała jest ważne ze względów zdrowotnych, ale też z powodów psychologicznych, bo nadwaga i otyłość nie są akceptowane społecznie. A ty chcesz dla dziecka jak najlepiej, prawda? Czy wiesz, co robić?

Za nadmiar kilogramów odpowiedzialne są geny

MIT Wciąż trwają poszukiwania układu kilku genów, charakterystycznego dla ludzi z nadmiarem masy ciała. Wystarczyłoby wtedy zmienić geny i już… To byłoby wygodne. Ale prawda jest inna. Po przodkach dziedziczymy zwykle jedynie skłonność do bardziej oszczędnego zużywania energii i jej gromadzenia na zapas. Natomiast w rodzinie przekazywane są przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe, których skutkiem może (choć nie musi) być nadmiar masy ciała. Jeśli cierpisz na nadwagę, otyłość, w dużej mierze przyczyną jest to, że kopiujesz styl życia (w tym poziom aktywności fizycznej) i przepisy kulinarne twoich najbliższych. Zastanów się, czego uczysz od najmłodszych lat swoją pociechę.

Czytaj też: 5 chorób, które powoduje cukier
Redakcja poleca: Masz problemy z wagą? Zbadaj tarczycę! - film
Tycie bez powodu, senność, wypadanie włosów.... to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Zrób odpowiednie badania i sprawdź, jak możesz pomóc sobie dietą.

Karmienie piersią obniża ryzyko nadwagi u dziecka

PRAWDA Badania potwierdziły, że dzieci, które w pierwszych miesiącach piją mleko mamy, rzadziej niż karmione sztucznie mają kłopoty z nadwagą. Zgodnie z zaleceniami WHO karm malucha piersią przez pierwsze pół roku. W pierwszym półroczu ilość posiłków zależy od dziecka. Potem maluch na piersi powinien jeść 5–6 posiłków na dobę (w tym karmienie piersią).

Dzieciom wylicza się BMI tak samo jak dorosłym

MIT Jeśli chcesz się przekonać, czy maluch ma nadwagę, idź z nim do lekarza. Tylko fachowiec może to sprawdzić. Dzieciom wylicza się BMI (body mass index), ale normy zależą od ich wieku i płci. Lekarz porównuje wagę i wzrost dziecka z siatkami centylowymi. Nadmiar masy ciała dotyczy tych, których masa (BMI) znajduje się powyżej 75. centyla, otyłość zaś – gdy przekracza 90. centyl. Jeśli dziecko zbyt dużo waży, lekarz zaleca zmianę diety, która zapewni mu wystarczającą ilość składników odżywczych i nie zaburzy jego rozwoju.

Pulchne poliki, nóżki, rączki to normalne u niemowlaka

PRAWDA Ale to nie zwalnia cię z kontrolowania przyrostów masy ciała dziecka i porównywania ich z normami. Zwykle jest tak, że gdy maluch zaczyna się więcej ruszać, raczkować, chodzić, ilość tkanki tłuszczowej się zmniejsza.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj