Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego? - film

Ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, a do tego wspaniale smakuje i z powodzeniem zastępuje zwykły cukier. Jak jednak odróżnić prawdziwy miód pszczeli od sztucznego? Czym kierować się przy zakupie?
Produkcja kilograma miodu wymaga od pszczół ok. 60 tys. wylotów po nektar, podczas których siadają na 12 mln kwiatów. By uzyskać pół kilograma substancji, owady pokonują drogę odpowiadającą dwóm okrążeniom wokół Ziemi. Jedna pszczoła wytwarza w ciągu swojego życia łyżeczkę miodu, a kilogram słodkiego przysmaku to wynik pracy całego życia ok. 350–400 jej towarzyszek.

Patrz na etykiety miodu

– W ocenie jakości miodu pomoże nam etykieta. Produkt ten jest zdatny do spożycia przez 3 lata od daty produkcji. Jeśli pozostał rok, a on nadal nie skrystalizował się, na pewno jest to miód sztuczny. Prawdziwy po kilku tygodniach się krystalizuje – wyjaśnia Ewelina Gleń, dietetyk z kliniki Psychomedic.pl.

Skład miodu

Poza terminem ważności istotny jest skład. Jeśli na słoiku zawarto informację, że produkt to mieszanka miodów wyprodukowana w krajach Unii Europejskiej, lepiej go nie kupować. Korzystniej będzie skontaktować się z rodzimym, zaufanym wytwórcą i zainwestować w polski, sprawdzony wyrób.

To, który gatunek miodu jest najsmaczniejszy, jest kwestią gustu. Najzdrowsze są te ciemniejsze, ponieważ mają więcej składników mineralnych.

Poznaj: 5 dań na odporność
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy