zęby mleczne, zęby stałe, próchnica u dziecka
fot. Fotolia

Dziecko samo myje ząbki? Niedobrze!

Prawidłowe mycie zębów to dla dziecka nie lada wyzwanie. Nawet najbardziej samodzielne dzieci nie powinny czyścić ząbków same. Dlaczego? Sprawdź wyjaśnienia dentystów.
Małgorzata Wódz
zęby mleczne, zęby stałe, próchnica u dziecka
fot. Fotolia
Przy szczotkowaniu zębów pomoc rodzica jest potrzebna dłużej niż myślisz. Zdaniem stomatologów mama lub tata powinni pomagać w prawidłowym myciu zębów nie tylko dzieciom w wieku przedszkolnym, ale także tym, które zaczęły naukę w szkole. 

Dlaczego dziecko nie może samo myć zębów?

Choć wydaje ci się, że dziecko już całkiem nieźle radzi sobie z myciem zębów, daleko mu do perfekcji. Dzieci uwielbiają płukać usta, picie wody ukradkiem i wypluwanie jej mocnym strumieniem to dla nich najlepszy moment podczas tej czynności. Gorzej radzą sobie ze szczotkowaniem, które jest podstawą prawidłowego mycia zębów. Nawet najbardziej intensywne płukanie wodą nie usunie płytki nazębnej. Jedyny sposób, by się jej pozbyć, to umycie zębów szczoteczką. Wydaje ci się, że im dziecko starsze, tym lepiej powinno się nią posługiwać? Tymczasem przedszkolaki, którym zaczynają już wypadać mleczaki, myją zęby mało starannie.
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Jak pomagać dziecku przy myciu zębów? 

Możesz podzielić obowiązki: najpierw dziecko samo myje ząbki, potem ty przejmujesz szczoteczkę i myjesz je jeszcze raz. Zyskasz gwarancję, że zęby są dobrze oczyszczone. Pomoc rodzica jest potrzebna szczególnie wieczorem. Nocą bakterie próchnicowe, które pozostają na zębach, mają idealne warunki do rozwoju. Pamiętaj, by po umyciu zębów nie dawać dziecku nic do jedzenia i picia oprócz zwykłej wody - zęby psują się nie tylko od słodyczy, ale także od innych produktów, których o to nie podejrzewasz. 

Jak sprawdzić, czy zęby są dobrze umyte?

Pomoże w tym preparat, który wybarwi miejsca niedomyte (tzw. złogi nazębne). Kupisz go w aptece bez recepty. Przed myciem daj dziecku 4 tabletki do ssania, które zabarwią zęby na czerwonofioletowo. Podczas szczotkowania dziecko może w lustrze kontrolować efekty swojej pracy. Jeśli po umyciu podasz jeszcze jedną tabletkę, upewnisz się, czy cały osad został usunięty. To ułatwi podjęcie decyzji, kiedy dziecko będzie gotowe, by samo myło ząbki. To będzie kolejny krok dziecka w nauce samodzielności.

Zobacz też: 5 produktów ułatwiających naukę mycia zębów
 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy