Prawidłowe parkowanie kampania ZDM
fot. Facebook

10 metrów ma znaczenie! Mocna kampania ma edukować kierowców [WIDEO]

Film zrealizowany przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ma uświadomić kierowcom, jak ważne jest właściwe parkowanie.
Dominika Bielas
Prawidłowe parkowanie kampania ZDM
fot. Facebook
Kierowcy wykorzystujący każdy wolny skrawek przestrzeni parkują, często łamiąc przepisy. Jednak nie o mandat chodzi, a o bezpieczeństwo pieszych. Mieszkańcy dużych miast wiedzą, że często przejście nawet po pasach może być niełatwym zadaniem.

10 metrów ma znaczenie

Zgodnie z przepisami zatrzymanie i postój samochodu są możliwe tylko w miejscu i warunkach, w których pojazd jest widoczny z dostatecznej odległości dla innych kierowców i nie powoduje zagrożenia ruchu lub go nie utrudnia. Oprócz znaków zakazu każdy kierowca powinien pamiętać, że parkowanie 10 m przed i za przejściem dla pieszych jest zabronione. Nie można parkować również w odległości mniejszej niż 15 m od słupka oznaczającego przystanek. W przypadku przystanków z zatoką, parkowanie jest zabronione na całej długości zatoki. Na skrzyżowaniu oraz 10 m od niego, zatrzymanie i postój są zabronione. Za nie przestrzeganie tych przepisów grozi niemały mandat, jednak konsekwencje mogą być znacznie gorsze. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich umieścił w sieci film, który ma uświadomić kierowcom, że przepisowe 10 metrów od przejścia dla pieszych naprawdę ma znaczenie.

Szukamy idealnego ojca! Zagłosuj w naszym plebiscycie!
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Zachowaj ostrożność

Kampania ma uczulić kierowców, którzy parkując samochód nie tylko ograniczają widoczność pieszemu, ale i kierowcy, który ma mniejsze szanse, by w porę zareagować. W tej historii wszystko kończy się dobrze, jednak nie zawsze tak jest. Jak czytamy w filmie, od 2013 roku na warszawskich przejściach dla pieszych zginęło 250 osób (w tym 30 dzieci).


Film wzbudził wiele emocji, niektórzy internauci zarzucają, że trzeba pilnować dziecko, a także zwracają uwagę, że w sumie to się bohaterce nic się nie stało. Bez wątpienia, każdy z nas (zarówno jako pieszy, jak i jako kierowca) musi zachować szczególną ostrożność przy przejściu dla pieszych. Tak jak nas uczono od małego, tak my powinniśmy nauczyć nasze dzieci, jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Dodatkowo małe dziecko powinno przechodzić przez ulice pod opieką dorosłego i najlepiej trzymane za rękę. Pamiętaj także, by maluch nie przejeżdżał po pasach na rowerku lub hulajnodze. Nie zapominajmy jednak o tym, co w tym przekazie jest najważniejsze. Prawidłowe parkowanie ma znaczenie!

Źródło: motoryzacja.interia.pl, Facebook

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy