kobieta w pracy
fot. Fotolia

Zmiany w prawie pracy 2017 – co każda pracująca mama wiedzieć powinna

Niezależnie czy pracujesz na podstawie umowy o pracę czy na podstawie umowy zlecenia, od 2017 roku powinnaś pamiętać o korzystnych zmianach w prawie pracy.
kobieta w pracy
fot. Fotolia
Na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze pracy odpowiada Marta Jas-Baran, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych K&L Legal Granat i Wspólnicy Sp. k. z Wrocławia.  

Czy 2017 rok to czas korzystnych zmian dla pracowników?

Należy zauważyć, że prawo pracy pozostaje wciąż jedną z trudniejszych dziedzin prawa w codziennym życiu, ponieważ tak często dotyczy każdego z nas. Choć prawo nie zawsze nadąża za potrzebami rynku pracy, to ostatnie zmiany powinny zadowolić pracowników. 

Jakie to zmiany?

Przede wszystkim wprowadzona została minimalna stawka za godzinę pracy, a także podwyższono wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kolejną ważną zmianą jest zniesienie podziału na tzw. "nowych" i "starych" pracowników. Wydłużony został również czas na wniesienie przez pracownika odwołania do sądu pracy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę. 

Czy 13 zł otrzyma każda osoba podejmująca określoną pracę?

Tak, chociaż informacja ta dotyczy głównie osób pracujących na podstawie umowy zlecenia oraz umów o świadczenie usług zawartych na okres dłuższych niż miesiąc. Podpisując więc umowę z nowym "pracodawcą", na tej podstawie mamy pełne prawo wymagać powyższej stawki godzinowej.  Co ważne, ustawa dotyczy także umów, które zawarte zostały przed 1 stycznia 2017 r. w związku z tym, należy sprawdzić zgodność zawartych umów z nowymi przepisami i w razie potrzeby dokonać ich zmiany. Wprowadzony został także obowiązek potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, a wynagrodzenie powinno następować przynajmniej raz w miesiącu, w związku z czym ułatwi to sposób rozliczania należnej zapłaty. 

Czy to oznacza, że podwyżka płac obejmuje także pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę?

Tak, od tego roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.000,00 zł brutto i jest ono najniższym możliwym wynagrodzeniem, które pracodawca może zaproponować pracownikowi. Również i w tym wypadku ustawa dotyczy umów, które zostały zawarte przez 1 stycznia 2017 r., co powinno być sygnałem dla pracownika, którego pracodawca nie wywiązuje się z powyższego obowiązku, do dochodzenia należnych praw. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpływa również na wysokość innych świadczeń takich jak wysokość odprawy pieniężnej, odszkodowania należnego pracownikowi w przypadku mobbingu, czy naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. 

Wspomniała Pani również o zniesieniu podziału na "starych" i "nowych" pracowników.

W stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2017 r. pracownikom w pierwszym roku pracy przysługiwało niższe wynagrodzenie minimalne. Nie mogło być ono niższe niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Było to często krzywdzące dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy. Dzięki nowelizacji, pracownicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia minimalnego już w pierwszym roku pracy. Jest to więc kolejna korzystna zmiana w kwestii wynagrodzeń pracowniczych. 

A co jeśli pracownik zostanie zwolniony?

To niewielka choć jedna z ważniejszych zmian, która znacznie rozszerzyła ochronę pracownika. W poprzednim stanie prawnym pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę, mógł złożyć odwołanie do sądu od decyzji pracodawcy w ciągu 7 dni. Termin ten często był niewystarczający na skuteczne działanie, ponieważ pracownicy często nie zdążyli zorientować się w przysługujących im prawach. Nowelizacja wydłużyła powyższy termin do 21 dni. Fakt ten zdecydowanie daje większe szanse niesłusznie zwolnionym osobom, na ochronę swoich interesów. 

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią prawniczą 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy