preejakulat
fot. AdobeStock

Preejakulat - wydzielina z penisa mogąca zapłodnić

Preejakulat to wydzielina z penisa mężczyzny - zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia.
Agnieszka Majchrzak
preejakulat
fot. AdobeStock
Ilość tej wydzieliny jest bardzo różna. Niektórzy panowie w ogóle jej nie mają, inni zaś w dużej ilości. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju. Zobacz, po co jest potrzebny w trakcie stosunku seksualnego i w jakich sytuacjach może spowodować zapłodnienie.

Co to jest preejakulat?

Jest to bezbarwna, śluzowata wydzielina, wydostająca się z penisa w czasie podniecenia seksualnego. Jest produkowana w męskich gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz gruczołach cewkowych wydzielających śluz. Jego zadaniem jest:
  • przeczyszczenie cewki moczowej przed wytryskiem - neutralizuje szkodliwy dla plemników odczyn moczu;
  • ochrona plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy (ma charakter zasadowy), a także odżywienie i poprawa ich ruchliwości;
  • jest naturalnym lubrykantem, nawilżającym członek przed wprowadzeniem go do pochwy.

Przeciętnie podczas zbliżenia mężczyzna wydziela od 2 do 5 ml preejakulatu. Bywa, że jest go więcej, ale jego ilość nigdy nie jest stała. Może się zdarzyć, że raz nie widać go wcale, a kolejnym razem jest go całkiem dużo. Wydzielany jest najczęściej w fazie plateau, kiedy narasta erekcja.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Czy w preejakulacie są plemniki mogące zapłodnić?

Badania czwórki brytyjskich naukowców z 2011 roku podważyły panujące od lat przekonanie i wykazały, że wydzielina zawiera żywe plemniki, aczkolwiek jest ich o wiele mniej niż w nasieniu.

U 37 procent badanych panów stwierdzono ilość plemników wystarczającą do możliwości zapłodnienia. U 41 proc. badanych znaleziono plemniki w większości obumarłe. Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy tylko jeden żywy plemnik w preejakulacie, aby możliwe było zajście w ciążę.

Preejakulat to nie to samo co ejakulat

Nie należy mylić preejakulatu a ejakulatem, gdyż są to dwie odmienne substancje. Ejakulat to konkretna ilość spermy, zwierająca powyżej 20 milionów plemników na każdy mililitr. Ma barwę podobną do mleka.

Zobacz też: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Preejakulat a ciąża

Plemniki w preejakulacie są bardzo słabe, mało ruchliwe lub martwe. Szansa na zapłodnienie tą substancją jest niewielka, jednak należy zachować ostrożność, jeżeli nie chcemy ciąży. Znalezienie się tego płynu w drogach rodnych kobiety, mającej dni płodne, daje niewielkie szanse na zapłodnienie. Do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy, sprawny plemnik. To oznacza, że każda para, która zamiast prawdziwej antykoncepcji wybiera stosunek przerywany, naraża się na niechcianą ciążę.
  [content:0_22220,0_27245,2_1132,1_2598:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy