nastolatki chwalą się ciążą
fot. AdobeStock

Nastolatki chwalą się ciążą. Nowy trend na Instagramie

Na Instagramie z dumą prężą swoje brzuchy. Czy rzeczywiście mają aż tak fajnie?
Agnieszka Majchrzak
nastolatki chwalą się ciążą
fot. AdobeStock
Ten nowy trend bardzo wyraźnie pokazuje, że to, co jeszcze dwadzieścia lat temu było powodem do wstydu i napiętnowania społecznego, przechodzi do historii. Czy słusznie?

#Pregnantteen – niech wszyscy wiedzą

Nie wiadomo co do końca kieruje młodymi mamami wrzucającymi do sieci swoje foty z nagimi brzuszkami - chęć przełamania konwenansu społecznego, czy też zaistnienia w sieci? A może pieką obie pieczenie na jednym ogniu? Jeszcze do niedawna nastoletnie ciąże były traktowane jako coś wstydliwego. Dziewczyny, które zaliczyły wpadkę, raczej nie obnosiły się z ciążowym brzuchem, a często wręcz starały się go ukryć w obawie przed społeczną krytyką.
  [content:0_15245,,0_23402,2_1316,1_2884:GALGallery]

Ale dzisiaj każdy powód jest dobry, aby wrzucić zdjęcie do sieci. Nastolatki już nie tylko nie widzą problemu w tym, że zostaną mamami w tak młodym wieku – ale wręcz traktują swoją ciążę jako pretekst do zaistnienia w sieci. Pod hasztagiem #Pregnantteen (zbitka słów pregnant i teen, czyli z ang. ciąża i nastolatka) prezentują swoje ciężarne zdjęcia.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Pochwalę się wpadką na Instagramie

Pod hasłem #Pregnantteen można w sieci znaleźć tysiące zdjęć niepełnoletnich dziewczyn, które z dumą prezentują swoje zaokrąglone brzuszki. Uśmiechnięte nastolatki w zaawansowanej ciąży ewidentnie wzorują się na ciążowych sesjach znanych blogerek. Ich posty zbierają mnóstwo polubień i komentarzy. Trudno oprzeć się wrażeniu, z taka reakcja tylko nakręca przyszłe mamy do wrzucenia do sieci kolejnych ciążowych zdjęć.

Czy tak wczesna ciąża to powód do dumy? Pojawienie się dziecka to rewolucja w życiu dorosłej kobiety, a co dopiero nastolatki. Niestety liczba nastoletnich ciąż wciąż rośnie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polskie nastolatki rodzą ok. 20 tys. dzieci rocznie. W Europie wyprzedza nas tylko Wielka Brytania.

Brakuje edukacji seksualnej i środków antykoncepcyjnych

Liczba nastoletnich ciąż byłaby mniejsza, gdyby w polskich szkołach była wprowadzona obowiązkowa edukacja seksualna. Rodzice rzadko otwarcie rozmawiają z dzieckiem o jego seksualności, chorobach przenoszonych drogą płciową i metodach zapobiegania ciąży. W efekcie młodzież nie zna metod antykoncepcji i nie ma pojęcia, jak je stosować.

Osobną kwestią jest dostęp do środków antykoncepcyjnych. Obecnie sytuacja wygląda tak, że choć piętnastoletnia dziewczyna w świetle prawa może już współżyć, w praktyce nie ma dostępu do środków antykoncepcyjnych przed ukończeniem osiemnastu lat.
 

Z pewnością nastoletnia ciąża nie powinna być powodem społecznego napiętnowania. Jednak czy ta nowa metoda nie stanie się wzorem do naśladowania dla innych dziewczyn? A stąd już tylko krok do przekonania, że nastoletnia ciąża to pierwszy krok do kariery w mediach społecznościowych?

Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie w tej sprawie.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: 

 

Źródło: kobieta.pl, onet

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy