GRY
 
 

Wymarzony prezent dla dziecka

Niezwykłość świąt powoduje, że prezenty też muszą być wymarzone i niezwykłe. Podpowiadamy, jak spełnić dziecięce marzenia.

Boże Narodzenie, święta z dzieckiem, wymarzone prezenty
fot. Fotolia
Na prezenty małe dzieci reagują spontanicznie. Jeśli maluchowi nie spodoba się to, co dla niego przygotowałaś, nie będziesz mieć cienia wątpliwości, że jest inaczej. Dopiero starsze przedszkolaki próbują zachowywać się kurtuazyjnie i kryć rozczarowanie, zwłaszcza przy członkach rodziny, których nie widzą na co dzień, choć zwykle nie bardzo im się to jeszcze udaje.
Z tego względu od początku grudnia, a nawet szybciej zaczynają się wielkie poszukiwania zabawek, które wzbudzą dziecięcy zachwyt, po których rozpakowaniu ochom i achom nie będzie końca. Zanim ruszysz w podróż po sklepach, sprawdź, czym się kierować przy wyborze prezentu.

Wyczekany

Już około trzeciego roku dzieci zaczynają mieć konkretne oczekiwania wobec prezentu. Jaś, który bierze udział w urodzinach kolegi, może zapowiedzieć rodzicom, że również chciałby dostać taką samą kolejkę jak ma Maciuś. Źródłem inspiracji bywają też dla dzieci telewizyjne reklamy. Od czasu do czasu rozmawiaj z dzieckiem na temat świątecznych prezentów, dostosowując jego oczekiwania do możliwości swojego portfela. To pozwoli uniknąć wigilijnych rozczarowań. Jeśli nie możesz spełnić dziecięcego marzenia, lepiej wcześniej dać do zrozumienia, że Mikołaj raczej tego prezentu w tym roku nie przeniesie.
Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.

Trafiony

Prezent powinien być dopasowany do wieku i zainteresowań malucha. Czasem dorośli próbują za pośrednictwem dziecka realizować własne niespełnione pragnienia. Modelarska kolejka Piko, rozłożona na podłodze wokół choinki, wygląda na pewno bardzo efektownie – pewnie niejeden tata miałby frajdę z takiego dziecięcego prezentu. Maluszek, który niewprawnymi paluszkami nie jest w stanie ustawić wagonika na torach tak, aby pociąg ruszył, raczej tego nie doceni. Przeciwnie – prezent uświadomi mu jego ograniczenia. Lepiej więc poczekać z realizacją podobnych pomysłów, aż dziecko podrośnie. Na razie warto kupić dostosowaną do wieku kolejkę albo wybrać inną zabawkę, która da dziecku oprócz porcji radości możliwość pogłębiania własnych, a nie narzuconych zainteresowań.

Materialny

W wielu listach do Mikołaja dzieci proszą o zwierzątko, najczęściej psa, do którego mogłyby się  przytulić i dzielić z nim wszystkie swoje kłopoty. Ale czasem proszą nawet o węża czy pająka. Podstawowa zasada jest taka – zwierząt nie powinno się dawać w prezencie. Nietrafiona maskotka, którą maluch się znudzi, pójdzie do kąta albo będzie leżeć na dnie pudła z zabawkami. Co jednak począć z kotkiem, który nie spełni oczekiwań dziecka, bo zamiast skakać z radości, gonić za gumową myszką, najchętniej chowa się za szafę albo drapie pazurkami? Maluchy nie mają świadomości, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem zwierzęcia. Decydując się na kupno pod choinkę pieska lub nawet rybek, robisz prezent sobie. Warto zatem mieć świadomość, że żywy prezent to „inwestycja” na kilka czy nawet kilkanaście lat.

Napiszcie list do św. Mikołaja – wydrukuj swój szablon
Doładuj
Przeładuj