prezent na chrzest dla chłopca
fot. Adobe Stock

Prezent na chrzest dla chłopca: najlepsze pomysły na prezenty od chrzestnej i rodziny

Prezent na chrzciny dla chłopca powinien przede wszystkim upamiętniać wydarzenie, jakim jest chrzest. Dobrze, aby był trwałą pamiątką, do której z sentymentem można wrócić po latach. Prezent na chrzest dla chłopca podkreśli uroczysty charakter święta i zostanie dobrze przyjęty, jeśli postawisz na jeden ze sprawdzonych pomysłów: prezent religijny, pamiątkowy albo pieniężny.
Katarzyna Gałązkiewicz
prezent na chrzest dla chłopca
fot. Adobe Stock
Dobrze, jeśli prezent na chrzest dla chłopca będzie pamiątką na wiele lat – starannie wybrany upominek może zostać z dzieckiem na długo. Prezenty wręczane z okazji chrztu świętego mają zazwyczaj symboliczny charakter, dlatego często nawiązują do religijnego wymiaru uroczystości. Ale coraz częściej goście decydują się na mniej tradycyjne prezenty na chrzciny: dziecko może dostać zabawkę, pościel albo lokatę w banku. I to zarówno od chrzestnej, od dziadków, jak i od dalszych krewnych. Jeśli zastanawiasz się, co kupić na chrzest dla chłopca, sprawdź najlepsze pomysły na prezenty.

Prezent na chrzest dla chłopca:

Tradycyjny prezent na chrzest dla chłopca: ozdobne wydanie Biblii

Jeśli chcesz, aby prezent na chrzciny dla chłopca podkreślał religijny wymiar święta i był pamiątką na lata, zdecyduj się na zakup Biblii dla dzieci. Warto dołączyć do niej dedykację napisaną na ozdobnym papierze wraz z cytatem, np. dotyczącym wartości, którymi chciałabyś, aby dziecko kierowało się w życiu. Koszt takiego upominku waha się w przedziale 100-150 zł. Biblia to dobry pomysł na prezent od chrzestnej. 

Ozdobny prezent na chrzciny dla chłopca: medalik z grawerem na łańcuszku

Dobrym pomysłem na prezent na chrzciny dla chłopca jest także medalik z grawerem (np. z datą chrztu czy imieniem chłopca). Możesz zdecydować się np. na złoty medalik z wizerunkiem Matki Boskiej na łańcuszku (to wydatek od 160 do 450 zł) albo medalik ze srebrnym łańcuszkiem (ok. 60-100 zł).

Religijny prezent na chrzest dla chłopca: zdobiony różaniec

Różaniec jest jednym z bardziej tradycyjnych pomysłów na prezent na chrzciny dla chłopca. Na rynku dostępnych jest wiele dekoracyjnych różańców, zarówno srebrnych, jak i złotych. Ich cena, podobnie jak w przypadku medalików, jest uzależniona od wielkości i próby kruszcu. Koszt zdobionego różańca waha się zwykle między 150 a 400 zł.

Pamiątkowy prezent na chrzciny dla chłopca: srebrna łyżeczka z grawerem 

Popularnym prezentem na chrzciny dla chłopca jest także srebrna łyżeczka z grawerem lub komplet sztućców. Taki upominek także ma charakter symboliczny – dzięki grawerowi może nawiązać do dnia chrztu oraz imienia dziecka. Cena waha się zwykle w przedziale od 50 do 150 zł.

Popularny pomysł na prezent na chrzciny: pamiątkowa księga chrztu 

Księga pamiątkowa na chrzest to ostatnimi czasy bardzo popularny prezent na chrzest dla chłopca. Zwykle umieszcza się w niej zdjęcie malca wraz z życzeniami od wszystkich gości, które chłopiec będzie mógł przeczytać, gdy podrośnie. Najchętniej wybierane księgi gości na chrzest są dekorowane delikatnymi kwiatowymi wzorami, motywem wózeczka czy złotych stópek. Księgi wpisów dla chłopca mogą być wykonane w odcieniach błękitu, złota lub srebra. Do księgi można także dołączyć prezent w postaci szatki czy gromnicy.

Prezent na chrzest dla chłopca: pieniądze w kopercie

Jeśli nie wiesz, co kupić chłopcu na chrzest, zdecyduj się na wręczenie gotówki. Pieniądze w kopercie można też dołączyć do upominku, jeżeli prezent na chrzciny jest drobny. Nie wiesz, ile wypada dać w prezencie na chrzciny? Średnio to ok. 300 zł, ale zdarza się, że suma dochodzi do 500 zł (oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela). Zwyczajowo uważa się, że gotówka powinna pokryć koszt jednego gościa podczas przyjęcia z okazji chrzcin.
Jeśli jesteś rodzicem chrzestnym, pamiętaj, że wręczenie samej koperty – niezależnie od umieszczonej w niej kwoty, może zostać odebrane jako lekceważący gest. Jeśli decydujesz się na przekazanie rodzicom pieniędzy, dołącz do nich choćby gromnicę czy szatkę. Będzie to oznaką zaangażowania w uroczystość.  
Zobacz także:
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy