wielkanoc, prezent na zajączka, zajączek wielkanocny
fot. Adobe Stock

Prezent na zajączka: 6 trafionych pomysłów dla dzieci w każdym wieku

Zajączek wielkanocny przynosi słodycze albo inne drobne upominki, a z dobrze dobranego prezentu ucieszy się nawet roczny maluch. Jeśli jeszcze nie znasz tej tradycji, sprawdź, kiedy przychodzi zajączek i co kupić dziecku na Wielkanoc.
Magdalena Drab
wielkanoc, prezent na zajączka, zajączek wielkanocny
fot. Adobe Stock
Prezent na zajączka to tradycja germańska, stąd jej większa popularność w zachodnich województwach – na Śląsku, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Zając symbolizuje zbliżającą się wiosnę i budzenie się nowego życia, ma kosz pełen upominków, które zostawia w specjalnie przygotowanych na to koszyczkach. Prezenty na zajączka powinny być niewielkie i skromne, zamiast słodyczy można kupić drobiazgi związane z Wielkanocą lub zrobić prezenty hand-made, które spodobają się i dzieciom, i dorosłym.

Kiedy przychodzi zajączek

Zajączek zostawia prezenty w pierwszy dzień świąt, czyli w Niedzielę Wielkanocną z samego rana. Tradycyjnie upominki są chowane do koszyczków, które dzieci wcześniej wystawiają np. pod drzwiami lub przy oknie. W świąteczny poranek tuż po przebudzeniu maluchy rozpoczynają poszukiwanie prezentów, tak jak w niektórych regionach Polski i świata szuka się jajek wielkanocnych (kurzych lub czekoladowych).
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Co kupić dziecku na Wielkanoc

Prezent na zajączka powinien być symboliczny (trochę na odwrót niż prezenty na Boże Narodzenie), więc jeśli chcesz nawiązać do tradycji, nie wydawaj majątku. Zamiast drogich gadżetów proponujemy drobiazgi, które będą budziły miłe, wiosenne skojarzenia.

Prezent na zajączka - figurki

Drewniane dla młodszych dzieci lub porcelanowe dla starszych. Ozdoby mogą przedstawiać zajączki, kury lub pisanki, fajnym pomysłem jest wielkanocna figurka ze światełkami LED bądź zawieszka.

Prezent na zajączka - naczynia
Dla maluchów sprawdzą się np. talerzyki z wizerunkiem zajączka albo w kształcie wielkanocnego kurczaka. Bez problemu można też znaleźć szklanki, kubki lub wielkanocne podstawki na jajka.

Prezent na zajączka – zabawki

Niewielkie zestawy klocków albo puzzle nawiązujące do świąt wielkanocnych to dobry pomysł na prezent edukacyjny (i okazja do wspólnej zabawy).

Prezent na zajączka – maskotki

Mały pluszowy kurczak lub zajączek to zawsze trafiony prezent, zwłaszcza dla niemowlaka lub rocznego dziecka.  

Prezent na zajączka – kolorowanki

Kolorowanie wielkanocnych ilustracji to świetne przygotowanie do świąt. Polecamy kolorowanki wielkanocne z naklejkami oraz zestawy kolorowanek z wierszykami lub zagadkami.

Prezent na zajączka – słodycze

Polecamy własnoręcznie przygotowane ciasteczka lub babeczki. W pieczeniu pomogą wielkanocne formy i foremki do ciastek w kształcie królików, pisanek czy baranków (upieczcie wspólnie z dziećmi upominki dla innych członków rodziny!).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy