Jaki prezent dla rocznego chłopca?
fot. AdobeStock

Mądre prezenty dla rocznego chłopca – 6 propozycji redakcji

Idealne na urodziny, święta, Dzień Dziecka lub... bez żadnej okazji. Oto kilka topowych prezentów, które nie tylko ucieszą małego chłopca, ale również sprawią, że będzie się świetnie rozwijał.
Małgorzata Wódz
Jaki prezent dla rocznego chłopca?
fot. AdobeStock
Idealny prezent dla rocznego chłopca musi odpowiadać jego potrzebom rozwojowym. Maluch, który wkracza w drugi rok życia, na pewno kocha ruch. Nawet jeśli nie umie jeszcze chodzić – z radością pełza, raczkuje i turla się po podłodze. Roczniak uwielbia też dowiadywać się nowych rzeczy, z ochotą zaczyna malować, rysować i próbuje naśladować dorosłych. Oto kilka prezentów, które naszym zdaniem, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, gdy otrzyma je mały chłopiec.

Przytulanki

Sympatia do przytulanek budzi się już około 8-9. miesiąca życia. Wtedy dzieci uczą się przemieszczać bez pomocy dorosłych. Ukochany miś lub zajączek sprawia wtedy, że z dala od mamy czują się bezpiecznie. Przytulanka to też najlepszy towarzysz (zaraz po rodzicu) ułatwiający zasypianie. Pluszak nie jest prezentem tylko na chwilę. Niektórym maskotkom dzieci bywają wierne jeszcze w wieku szkolnym.

Polecamy: Przytulanka pluszowy renifer, Nici, cena: 84 zł. Maskotka ma 45 cm wysokości i jest wykonana z wysokiej jakości pluszu.
Maskotka reniferek
Redakcja poleca: Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?
To, co powinien umieć roczniak, jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Roczne dziecko może - ale nie musi - chodzić samodzielnie, gaworzyć, naśladować proste gesty dorosłych – nie jest to jednak regułą. Na bilansie lekarz sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo dla norm w tym wieku.

Klocki

Dla każdego dziecka, które skończyło rok, bardzo ważne jest ćwiczenie sprawności rąk i precyzji ruchów. W tym doskonale pomagają klocki, szczególnie tradycyjne – drewniane lub plastikowe. Są zwyczajne, maluch szybko je poznaje i zabiera się do tworzenia z nich konstrukcji. Ma też wielkie pole do popisu – zbuduje z nich to, na co ma ochotę, co tylko podpowie mu wyobraźnia.

Polecamy: Klocki drewniane Dabo, cena: 65 zł. Komplet zawiera 100 bajecznie kolorowych klocków. Dodatkowy bonus: pojemnik, który pełni funkcję sortera. Z takim opakowaniem sprzątanie klocków również staje się zabawą.
Klocki drewniane dla chłopca

Jeździk

Idealnym prezentem dla rocznego chłopca są zabawki, które pomagają w rozwoju ruchowym. Możliwość biegania, skakania, czy tylko pełzania i turlania się na tym etapie życia jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż rozwój intelektualny (co więcej jedno wpływa na drugie). Maluchowi przydadzą się więc zabawki do pchania – np. taczki, samochodziki, które można za sobą ciągnąć na sznurku, piłki, które można kopać i za którymi trzeba się przemieszczać oraz różnorodne jeździdełka, które ułatwiają poznawanie otoczenia.

Polecamy: Jeździk mysz, Wheely Bug, cena: 299 zł. Umożliwia dziecku poruszanie się we wszystkich kierunkach. Ucieszy maluszka, który dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, jak i tego, który już śmiało maszeruje na własnych nogach.
Jeździk mysz
 

Puzzle

Roczne dziecko chętnie bada, analizuje, porównuje. Wszystko je ciekawi. To dobry moment, by zacząć przygodę z układankami, puzzlami, sorterami. Dzięki nim maluch poznaje kształty, porównuje przedmioty (coś jest duże, małe, pasuje, nie pasuje). Może też ćwiczyć paluszki, koordynację wzrokowo-ruchową i – przede wszystkim – uwagę i cierpliwość.

Polecamy: Puzzle drewniane z uchwytami, Lelin, cena 36 zł. Układanka spodoba się małemu miłośnikowi motoryzacji, a tych – jak wiadomo – nie brakuje wśród rocznych chłopców.
Puzzle drewniane z uchwytami

Zabawki do kąpieli

Dzieci nie traktują wszystkiego tak jak dorośli, czyli śmiertelnie poważnie. Wieczorna kąpiel to dla nich świetna okazja do zabawy i nauki. Maluch w tym wieku wszystko bada i analizuje – pasjonujące jest dla niego nie tylko chlapanie wodą, ale też przelewanie jej z jednego pojemniczka do drugiego. Z tego względu roczniak nie wzgardzi kąpielowymi akcesoriami. Zapewniamy: sklepowa oferta daleko wykracza poza tradycyjne gumowe kaczuszki i stateczki.

Polecamy: Wodny stolik, Wader, cena: 67 zł. Zestaw dla dzieci do kąpieli w wannie składa się m.in. z dwóch młynków i pompki do wody, dźwigu oraz korytarzy, którymi pływa mały statek.
Zabawka do kąpieli dla chłopca

Instrumenty

Małe dzieci pasjonują się dźwiękami. Zachwyca je piosenka śpiewana przez mamę (nawet jeśli nie masz ładnego głosu, ani słuchu). Chętnie też brzdąkają na wszelakich bębenkach, tamburynach i uczą się dmuchać w zabawkowy flecik. Warto im to umożliwić. Choć – uczulamy – dziecięce muzykowanie bywa dla rodzica, zwłaszcza zmęczonego, trudnym doznaniem. Może jednak warto trochę się poświęcić, zwłaszcza że muzyka doskonale stymuluje umysł dziecka do pracy. I to szczególnie wtedy, gdy maluch nie tylko jej słucha, ale sam próbuje ją tworzyć.

Polecamy: Drewniane cymbałki Kotek, Djeco, cena: 85 zł Zamiast niecierpliwie odliczać chwile, aż dziecko znudzi się i znajdzie sobie coś innego do zabawy, spróbuj pomuzykować razem z nim.
Drewniane cymbałki\
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy