prezerwatywa a ciąża
fot. Adobe Stock

Prezerwatywa a ciąża – jakie jest ryzyko, że prezerwatywa zawiedzie?

Prezerwatywa uznawana jest za skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Jeśli używana jest zgodnie z zaleceniami, ryzyko zajścia w ciążę jest naprawdę małe i wynosi ok. 2 procent. Statystyki pokazują jednak, że w praktyce ryzyko to może być znacznie wyższe i sięgać nawet 15-18 procent. Od czego to zależy?
Ewa Janczak-Cwil
prezerwatywa a ciąża
fot. Adobe Stock
To, czy prezerwatywa zawiedzie i dojdzie do ciąży, zależy w dużej mierze od sposobu jej użycia. A błędy przecież mogą zdarzyć się każdemu. Dlatego osobom, które mogą stosować skuteczniejsze środki antykoncepcyjne, warto polecić inne metody zapobiegania ciąży. Natomiast w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych zawsze warto używać prezerwatyw, nawet jeśli kobieta lub mężczyzna zapobiegają już ciąży w inny sposób!

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy

Do określania ryzyka zajścia w ciążę przy stosowaniu różnych metod antykoncepcyjnych służy wskaźnik Pearla. Dla prezerwatyw określa się go w przedziale 3-7. Oznacza to, że średnio na 100 kobiet regularnie uprawiających seks i stosujących prezerwatywy, w ciążę zachodzi od 3 do 7 z nich.

Choć prezerwatywa nie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży, jest nadal najpopularniejsza, gdyż prezerwatywy są powszechnie dostępne bez recepty. Można je kupić w aptekach, sklepach, na stacjach benzynowych. Ich zaletą jest również to, że zapobiegają przenoszeniu chorób, które przekazywane są drogą płciową.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku z użyciem prezerwatywy

Z szacowanej skuteczności prezerwatyw (82-98 proc.) wynika ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku z zastosowaniem prezerwatywy. Wynosi ono 2-18 procent. Na pytanie, czy to dużo, czy mało, można odpowiedzieć – to zależy...

Jeśli para nie może z różnych względów zastosować innej metody antykoncepcji, prezerwatywa w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Jednak w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, prezerwatywa wypada gorzej.

Poniżej prezentujemy skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych. Prezerwatywa znajduje się dopiero na 10 miejscu, a wśród nieinwazyjnych (niezabiegowych) metod antykoncepcyjnych zajmuje miejsce 8 i 3 od końca:
 • wazektomia – 99,85-99,9 proc.
 • hormonalny implant antykoncepcyjny jednoskładnikowy – 99,95 proc.
 • wkładka domaciczna (spirala) – ok. 99,8 proc.
 • podwiązanie jajowodów – 99,5 proc.
 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – 91-99,7 proc.
 • plastry antykoncepcyjne dwuskładnikowe – 91-99,7 proc.
 • pierścienie dopochwowe (ringi antykoncepcyjne) – 91-99,7 proc.
 • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – 91-99,5 proc.
 • kapturek (diafragma) – 88-94 proc.
 • prezerwatywa – 82-98 proc.
 • gąbki dopochwowe nasączone środkami plemnikobójczymi – 80-91 proc.
 • metoda objawowo termiczna – 76-99,36 proc.

Uwaga! Stosunek przerywany nie jest uznawany za metodę antykoncepcyjną – skuteczność jest zbyt niska. Wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku 10-35, a od wartości 5 metodę uznaje się za nieskuteczną!
Jak wynika z powyższych danych, prezerwatywa nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą – ciąża mimo prezerwatywy i stosunku przerywanego może się zdarzyć.

Jak zwiększyć skuteczność prezerwatywy, by uniknąć ciąży

Sama prezerwatywa jest skuteczna, bo mechanicznie izoluje plemniki od dróg rodnych kobiety. Jednak jej skuteczność zależy od następujących czynników:
 • czy prezerwatywa nie jest przeterminowana
 • czy jest dopasowana rozmiarem do penisa (nie może być za luźna ani za ciasna)
 • czy nie zostanie uszkodzona w tracie wyjmowania z opakowania, zakładania i stosunku
 • czy zostanie prawidłowo założona
 • czy pozostanie na miejscu w czasie współżycia
 • czy partner wycofa członek z pochwy partnerki zaraz po orgazmie, przytrzymując prezerwatywę tak, aby się nie zsunęła.

Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, ryzyko zajścia w ciąże podczas stosunku z użyciem prezerwatywy zostanie zminimalizowane.

Należy również pamiętać, by podczas stosunku nie używać środków nawilżających na bazie wazeliny lub olejków – niszczą one lateks, co sprzyja pękaniu prezerwatyw. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, można jednocześnie z prezerwatywą użyć środków plemnikobójczych.

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy