Kobieta, mężczyzna, prezerwatywa, prezerwatywy, współżycie, seks, kobieta i mężczyzna w łóżku, antykoncepcja
fot. Fotolia

5 faktów o prezerwatywach

Mają różną fakturę, rozmiar i kształt. Sprawdź, która prezerwatywa będzie dla was najodpowiedniejsza.
Kobieta, mężczyzna, prezerwatywa, prezerwatywy, współżycie, seks, kobieta i mężczyzna w łóżku, antykoncepcja
fot. Fotolia

Prezerwatywy mają bardzo długą historię. Kiedyś wyrabiano je z jagnięcych jelit. Na szczęście te czasy mamy dawno za sobą. Oto najważniejsze informacje o prezerwatywach, które obecnie są dostępne na rynku.

1. Prezerwatywa to bezpieczna metoda antykoncepcji

Nowoczesne prezerwatywy produkuje się z cieniutkiego lateksu albo z poliuretanu. Tworzywo takie dokładnie przylega do skóry, dzięki czemu prezerwatywa się nie zsuwa. Na jej końcu znajduje się mały zbiorniczek na nasienie. A ponieważ plemniki są zbyt duże, by przeniknąć przez pory w „gumce”, nie ma mowy o zapłodnieniu. Dodatkowym atutem takiej szczelności jest zmniejszone ryzyko zarażenia się rzeżączką, kiłą czy wirusem HIV.

Uwaga! Trzeba jednak pamiętać, że nawet nowoczesne prezerwatywy nie chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ kontakt między partnerami jest wyjątkowo intymny, nawet mimo stosowania prezerwatywy można się zarazić wirusami, które występują nie tylko w spermie, ale także na narządach. Tak jest np. w przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (przyczynia się on do rozwoju raka szyjki macicy).
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

2. Prezerwatywa nie składa się tylko z gumy

Większość prezerwatyw pokryta jest różnymi, dodatkowymi substancjami. Co dokładnie na nich jest?

• Talk – zapobiega sklejaniu się lateksu, więc ułatwia założenie prezerwatywy. Zmniejsza też nieco tarcie podczas stosunku.

• Środek nawilżający – pokryte nim prezerwatywy warto stosować, jeśli partnerka cierpi na suchość pochwy, a także po to, by po prostu poprawić komfort współżycia.

• Środek plemnikobójczy – ma za zadanie dodatkowo podnosić skuteczność prezerwatywy. Jeśli jednak prezerwatywa nie posiada takich właściwości, możemy stosować równolegle dopochwowe globulki.

3. Prezerwatywy najlepiej kupować w aptece

Jak zdobyć prezerwatywę jest dobrej jakości? Najlepiej iść po nią do apteki. Jeśli jednak kupujemy ją gdzie indziej, trzeba sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się atest i jaki jest termin przydatności. Warto też zerknąć na to, gdzie prezerwatywy leżą. Jeśli na słońcu lub w jakimś innym gorącym miejscu, lateks mógł ulec uszkodzeniu. Na koniec pomacajmy jeszcze opakowanie – nie może być zniszczone ani zawierać powietrza.
Przeczytaj: Seks po 40. - możliwe problemy


4. Nie każdy mężczyzna może używać prezerwatyw

Kto nie powinien stosować tej formy antykoncepcji? Przede wszystkim mężczyźni, którzy mają problemy ze wzwodem. Prezerwatywa dobrze się trzyma tylko na członku w pełnej erekcji. Kolejną przeszkodą jest uczulenie na lateks (także u partnerki), choć w takim przypadku można przetestować prezerwatywy z innych tworzyw.

5. Prezerwatywy czasem pękają

Jeśli do stosunku doszło podczas dni płodnych albo nie wiemy, czy to płodna faza cyklu, kobieta powinna pójść jak najszybciej do ginekologa po antykoncepcję awaryjną, czyli pigułkę z dużą dawką hormonów.
 

Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

Można to zrobić dopiero wtedy, gdy wystąpi pełny wzwód. Otwieramy wtedy delikatnie opakowanie (nie rozrywamy go zębami!) i chwytamy prezerwatywę opuszkami palców (nie paznokciami!). Ściskamy jej czubek, by uszło powietrze. Następnie przykładamy do żołędzi, a drugą dłonią rozwijamy gumkę, aż do podstawy członka. Uwaga! Po stosunku trzeba wyjąć penisa z pochwy, zanim minie wzwód. Potem zsuwamy prezerwatywę i wyrzucamy. Każda jest jednorazowa.

Zobacz 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy