Prezydent Andrzej Duda
fot. ONS

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci!

"Cieszę się, że mogłem podpisać tę ustawę" - napisał dziś prezydent Andrzej Duda na Twitterze. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci.
Sylwia Niemczyk
Prezydent Andrzej Duda
fot. ONS
Na ten podpis czekali wszyscy, którym zależy na dobru dzieci! Jak podała Kancelaria Prezydenta 11 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której oprawcy dzieci będą surowiej karani niż dotychczas. 

Jedną ze zmian, które przynosi ustawa, jest wprowadzenie dyrektywy sędziowskiej, w myśl której sąd będzie musiał wziąć pod uwagę to, że ofiarą przestępstwa padło dziecko. I tak jak za znęcanie się nad bliską osobą grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat, to w sytuacji, gdy taką ofiarą będzie dziecko lub inna osoba nieporadna ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny, kara ta rośnie od pół roku do 8 lat więzienia.

Nowa ustawa ochroni najsłabszych – także przed naszą obojętnością!

Dzisiejszy podpis prezydenta Dudy może być odebrany jako stanowcza odpowiedź wobec serii ostatnich doniesień medialnych o pobitych dzieciach. Chociażby wczoraj, 10 kwietnia, do szpitala w Lublinie trafiła ciężko pobita 2-latka z siniakami na buzi i całym ciele. Policja zatrzymała 21-letnią matkę i jej 26-letniego konkubenta, który jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że część sąsiadów nie raz słyszała krzyki i płacz dręczonego dziecka, nikt jednak wcześniej nie zareagował na to, co słychać było za ścianą. Nowa ustawa wymierzona jest także przeciwko takim "dyskretnym" sąsiadom, którzy tak strasznie nie lubią się wtrącać, nawet gdy słyszą dziecięce krzyki. Dziś, dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta, surową karę mogą ponieść nie tylko oprawcy dziecka, ale też ci, którzy nic nie zrobili, żeby je ratować.
  • Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia o przestępstwie wobec dziecka – jeżeli nie powiadomimy policji o przestępstwie wobec dziecka, którego będziemy świadkami, będzie groziło nam do 3 lat więzienia.
Czytaj więcej: Dotkliwsze kary dla oprawców dzieci!  
Redakcja poleca: Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]
Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy