Prezydent Andrzej Duda/czerniak
fot. Akademia Czerniaka

Prezydent Duda z dziećmi w spocie reklamowym! Czy jest dobrym aktorem?

Dzieci wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczą, jak odróżnić zwykłe znamię od czerniaka. Jeśli zna się abecadło czerniaka, jego rozpoznanie jest dziecinnie proste – mówi dziewczynka, oglądając znamię prezydenta Dudy. A co na to onkolodzy?
Katarzyna Pinkosz
Prezydent Andrzej Duda/czerniak
fot. Akademia Czerniaka
Spot reklamowy zrealizowała Akademia Czerniaka. Jego celem jest zwiększenie świadomości czerniaka – groźnego nowotworu skóry. W filmie występują eksperci, którzy uczą dzieci charakterystycznych cech czerniaka. Jego rozpoznanie jest proste: wystarczy poznać abecadło. Pierwsze litery alfabetu: A, B, C, D, E – opisują cechy charakterystyczne czerniaka.
 

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w filmie na temat litery B.

B jak brzegi (nieregularne brzegi czerniaka)

Nieregularne brzegi znamienia – to jedna z cech czerniaka. Na filmie prezydent Duda pokazuje dziewczynce swoje znamię, pytając, czy wygląda na zdrowe. Dziewczynka odpowiada, że tak, bo ma jasny kolor i regularny brzeg. Prezydent dziękuje za pomoc, na co dziewczynka odpowiada, że badanie znamion jest dziecinnie proste. Prezydent to potwierdza.

Opracowany przez ekspertów schemat A, B, C, D, E bardzo dobrze opisuje cechy czerniaka:

  • A - jak asymetria (jeśli znamię przedzielimy na pół, druga połowa nie będzie lustrzanym odbiciem pierwszej)
  • B - jak brzegi (nieregularne brzegi)
  • C - jak czarny kolor lub wielkość kolorów (lub wielość kolorów). Jeśli znamię ma więcej niż 3 kolory, jest duże prawdopodobieństwo, że to czerniak. Warto pamiętać, że czerniak może mieć też kolor brązowy, szary i biały.
  • D - duża zmiana (czerniak ma zwykle więcej niż 0,6 mm).
  • E (jak ewolucja). Czerniak może zmienić kolor, powiększyć się, stać się grubszy.

Zobacz także: Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!

Redakcja poleca: To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)
"Wykrycie wczesnego czerniaka, daje prawie 100 procent szans na wyleczenie" – mówi chirurg-onkolog prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie.

Prezydent Duda w spocie na temat czerniaka – co na to onkolodzy?

W kampanie antynowotworowe angażują się prezydenci. Jako pierwszy zrobił to prezydent USA Richard Nixon, który w 1971 roku ogłosił "wojnę z rakiem". Bardzo nas cieszy to, że pierwszy raz prezydent Polski zaangażował się w kampanię dotyczącą zapobiegania i rozpoznawania nowotworów. Mamy nadzieję, że pójdą za tym dalsze kroki i onkologia w Polsce stanie się priorytetem – mówi prof. Piotr Rutkowski, ordynator Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie, który od początku wspiera Akademię Czerniaka.
Zobacz także: Jak leczy się czerniaka?

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy