Agata Duda
fot. Mieczysław Włodarski

Agata Duda wśród... wcześniaków!

Pierwsza Dama dziękowała lekarzom, którzy walczą o każde nowo narodzone życie. Nawet wcześniaki, które przyszły na świat z wagą pół kilograma, mają szansę dobrze się rozwijać – jak Sabinka, Kinga i Adaś.
Katarzyna Pinkosz
Agata Duda
fot. Mieczysław Włodarski
Sabinka po urodzeniu mieściła się na mojej dłoni - mama pokazuje swoją niewielką dłoń, tuląc dwulatkę sięgającą jej kolan. Lekarze nie dawali wielu szans: Sabinka urodziła się w 23. tygodniu ciąży, ważąc tylko 0,5 kg. Miała wylewy do mózgu, dysplazję oskrzelowo-płucną. 5 miesięcy była w szpitalu. Dziś nie wygląda, by różniła się od rówieśników.
Obok Kinga: mała księżniczka w ramionach mamy. Urodzona w 23. tygodniu ciąży z wagą 600 g, 5 miesięcy była w szpitalu. Teraz ma 14, a na nosie okulary. - Od prawie miesiąca raczkuje, zaczyna mówić pojedyncze sylaby. Ale cały czas się o nią boję - mówi mama, tuląc ją mocno.
Adasia trzyma na rękach pielęgniarka z Kliniki Neonatologii. Świetnie pamięta chłopca, który ważył 0,5 kg i urodził się w 28. tygodniu ciąży. 4,5 miesiąca spędził na oddziale intensywnej terapii. - Lekarze powiedzieli, że jak mają go gdzieś uratować, to tylko tu, w Instytucie Matki i Dziecka. Dziś ma 15 miesięcy, niedawno nauczył się raczkować. Czekamy, aż zacznie mówić - opowiada mama.
Czytaj też: Wcześniak może być Einsteinem

Agata Duda z wcześniakami

W międzynarodowy Dzień Wcześniaka Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda przyjechała do Instytutu Matki i Dziecka, aby spotkać się z wcześniakami, ich rodzicami i lekarzami.
- Jestem szczęśliwa, że mogę być w miejscu, gdzie każdą chwilę poświęca się na ratowanie życia. Cieszę się, że mogę spotkać się z maluchami, które co prawda za szybko postanowiły przyjść na świat, za to zostały od razu otoczone miłością rodziców i profesjonalną opieką lekarzy oraz pielęgniarek - mówiła Agata Duda.
Pierwsza Dama pogratulowała rodzicom wspaniałych dzieci. Życzyła, żeby przynosiły rodzicom wiele radości każdego dnia.
- W tym miejscu wysokiej klasy specjaliści każdego dnia walczą o życie dzieci i o to, by prawidłowo się rozwijały. Profesjonalizm lekarzy i pielęgniarek, a także ludzka wrażliwość sprawiają, że to miejsce takie wyjątkowe - dodała Pierwsza Dama.
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Wcześniak: szansa na dobry rozwój

Prawie co 10. dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak: przed 36. tygodniem ciąży. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży - ze skrajnie niską masą ciała poniżej 2800 g. Ale nawet te mają dziś szansę żyć i dobrze się rozwijać.
- Podstawowy warunek: dziecko musi urodzić się w szpitalu, który jest odpowiednio przygotowany do przejęcia opieki nad dzieckiem - mówi prof. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzice: o problemach wcześniaków

Nie każdy wcześniak ma tyle szczęścia, co Sabinka, Adaś i Kinga. A problemy nie kończą się, gdy wcześniak wychodzi ze szpitala.
- Co jest dla wcześniaka najważniejsze po wyjściu ze szpitala? Miłość rodziców, bycie z dzieckiem, czas mu poświęcony - mówi dr Tomasz Koziński z IMiD. Ale konieczna jest też dobra opieka lekarzy, a często też rehabilitanta, dietetyka, psychologa, logopedy. Neonatolodzy mówią o konieczności powołania centrów kompleksowej opieki nad wcześniakami. A rodzice przypominają o problemach, z którymi mierzą się każdego dnia.
- Ciężko jest, jeśli chodzi o terminy wizyt u lekarzy. Mówi się, żeby z takim dzieckiem unikać skupisk ludzi, a dwa tygodnie po wyjściu ze szpitala mieliśmy wizytę w Centrum Zdrowia Dziecka u okulisty, gdzie było pełno ludzi na korytarzu. Na państwową rehabilitację czekaliśmy 5 miesięcy: to za dużo jak na tak małe dziecko. Efektów rehabilitacji nie było. Dopiero, gdy zaczęliśmy ćwiczyć prywatnie, zobaczyłam, jak to powinno wyglądać. Podejrzewam, że te postępy, które dziecko zrobiło teraz, mogłoby zrobić wcześniej, gdybyśmy zaczęli wcześniej ćwiczyć - mówi mama Adasia.

Szansa na poprawę opieki dla wcześniaków?

- Jesteśmy w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o przeżywalność wcześniaków, ale na pewno wiele można by jeszcze poprawić w opiece nad nimi - dodaje prof. Maciejewski. Ma nadzieję, że wizyta Pierwszej Damy zwróci uwagę decydentów na problemy wcześniaków.
 
Prof. Tomasz Maciejewski: Wielu wcześniakom pomogłem przyjść na świat. Jesteśmy w czołówce Europy, jeśli chodzi o przeżywalność wcześniaków.
 
 - W tym roku po raz pierwszy Pałac Prezydencki dołączy do Światowego Dnia Wcześniaka i zostanie podświetlony na fioletowy kolor, by w ten symboliczny sposób zwrócić uwagę na najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej i lekarzy, którzy wraz z pielęgniarkami walczą o każde nowo narodzone życie - mówiła Pani Prezydentowa Agata Duda.
A wcześniaki i ich rodzice? Chcieliby, by pamiętać o nich nie tylko w Dniu Wcześniaka.
Czytaj też: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy