GRY
 
 

Urodowe problemy po ciąży i porodzie

Już od kilku tygodni cieszysz się dzieckiem, ale martwisz tym, że ciąża pozostawiła ślady. Trochę kłopotliwe. Jak się ich pozbyć?

kobieta z dzieckiem
fot. Fotolia
Po sześciu tygodniach (bo tyle trwa połóg) twoje ciało miało wrócić do formy. I rzeczywiście, nie masz już takich dolegliwości jak na początku, zaraz po porodzie. Ale są problemy po ciąży, z którymi być może nie wiesz, jak sobie poradzić.

Wypadanie włosów

Martwisz się, że wypadają ci garściami? Podobne problemy ma co piąta młoda mama, zwykle między trzecim a szóstym miesiącem po porodzie. To głównie sprawka hormonów. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów hamował wypadanie włosów. Ale teraz ich poziom spadł, stąd kłopoty. Na problemy z wypadaniem włosów najczęściej skarżą się kobiety, które karmią piersią. Nic dziwnego: organizm po ciąży jest już zmęczony, a teraz dodatkowo obciążony tym, że musi wyprodukować codziennie dla malca prawie litr mleka! Nie przerywaj karmienia piersią – ma ono dużo więcej plusów, również dla ciebie.

Co robić? Jedz dużo warzyw i owoców, kasz (szczególnie gryczaną i jaglaną), pieczywo z pełnego ziarna. Taka dieta jest bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy, które wzmocnią cebulki włosów. Wspomagaj się ziołami i odżywkami. Staraj się suszyć włosy naturalnie, bo gorące powietrze z suszarki spo­woduje ich przesuszenie i osłabienie. Jeżeli zauważysz, że włosy mocno się przerzedzają, a nawet pojawia się łysienie, idź do dermatologa. Przyczyną może być choroba skóry.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Kłopoty z zębami

Ciąża to trudny okres dla zębów, ale nie tylko. Również karmienie piersią, bo twój organizm oddaje dziecku wapń, z którego smyk buduje swój szkielet kostny. Jeśli nie pijesz mleka ani nie jesz produktów mlecznych, możesz mieć kłopoty. To znaczy, że w twoim pokarmie znajdzie się tyle wapnia, ile potrzebuje maluch, ale stanie się to twoim kosztem. Właśnie dlatego u kobiet w czasie karmienia tak często pojawiają się problemy z zębami (słabną kości, stąd początki osteoporozy!).

Co robić? Jeśli dziecko nie ma alergii na mleko, to nie katuj się bezmleczną dietą. Gdy jest alergikiem, zapytaj lekarza o preparat wapnia, który możesz łykać. Dbaj o zęby: myj je po każdym posiłku, używaj nitki dentystycznej. Jedz dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C.

Rozstępy

Pamiątką po ciąży mogą też być rozstępy, najczęściej na brzuchu i piersiach, czyli w miejscach, gdzie przyrost masy ciała był największy. Czasem widać je też na biodrach, pośladkach i wewnętrznej stronie ud. Najpierw powstają czerwone paski, które po paru tygodniach zmieniają barwę na niebieskosiną, potem bledną i stają się białe.

Co robić? Stosuj żele i kremy przeciw rozstępom. Najlepiej smarować skórę po kąpieli, wtedy szybciej wchłonie substancje odżywcze. Działanie kremów wzmocnisz masażem. Jeśli rozstępy są na piersiach, poczekaj, aż przestaniesz karmić. Gabinety kosmetyczne oferują wiele pomocnych zabiegów, np. mikrodermabrazję.

Osłabione mięśnie dna miednicy

Poród często osłabia mięśnie dna miednicy. Co to powoduje? A to, że możesz czasem popuszczać mocz, np. gdy kaszlniesz lub się zaśmiejesz.

Co robić? Wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla. Zaciśnij na chwilę mięśnie krocza (tak jakbyś wstrzymała strumień oddawanego moczu), a potem powoli je rozluźnij. Podobne ćwiczenia wykonuj jak najczęściej w ciągu dnia. Możesz też skorzystać z zestawu opracowanego przez prof. Kari Bo z Norweskiego Kolegium Nauk i Sportu w Oslo (dostaniesz go bezpłatnie, www.corewellness.pl). Jeśli ćwiczenia nie pomogą, porozmawiaj z ginekologiem.

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj