GRY
 
 

Problemy podczas karmienia piersią

Karmienie piersią kojarzy się z bliskością z dzieckiem, jednak nie zawsze jest przyjemne i bezbolesne. Oto najczęstsze problemy karmiących mam.

problemy z karmieniem piersią
fot. RF
Bolesne brodawki. W pierwszych dniach, gdy piersi dopiero przyzwyczajają się do nowej roli, brodawki stają się bardzo tkliwe. Większość mam najmocniej cierpi między trzecią a siódmą dobą po porodzie. Potem ból mija (choć u niektórych kobiet może utrzymywać się nawet przez sześć tygodni). Kiedy jednak brodawki zaczynają pękać i krwawić, to znak, że dziecko za płytko je chwyta lub niewłaściwie kończysz karmienie. Nie wyciągaj brodawki „na siłę”, tylko najpierw włóż swój palec (koniuszek) między dziąsła malucha. 

Nawał pokarmu. Między drugą a szóstą dobą, gdy produkcja mleka rusza pełną parą, piersi stają się twarde i nabrzmiałe. To efekt pracy hormonów uruchamiających laktację, przekrwienia i zwiększonej ilości płynów limfatycznych. Nawał mija po kilku dniach, ale w tym czasie – aby nie dopuścić do zastojów – często przystawiaj malca. Będzie mu łatwiej chwycić brodawkę, jeśli odciągniesz przed karmieniem troszkę pokarmu. Możesz też delikatnie rozgrzać pierś ciepłym okładem: kanaliki mleczne rozszerzą się pod wpływem ciepła, a wtedy pokarm wypłynie z nich łatwiej. Jeśli po karmieniu czujesz, że pierś nadal jest przepełniona, odciągnij trochę mleka. Tylko tyle, by poczuć ulgę.

Obrzęk piersi. Kiedy dziecko nie opróżnia prawidłowo piersi (bo np. nie umie dobrze ssać), mleko zaczyna zalegać. Pierś albo tylko jej część, staje się twarda, bolesna i gorąca. Taki obrzęk może zmienić się w zapalenie piersi. Aby do tego nie dopuścić, popraw technikę karmienia. Przystawiaj dziecko do bolącej piersi jak najczęściej, w różnych pozycjach. W czasie karmienia delikatnie masuj bolące miejsce od nasady w kierunku brodawki. Przed przystawieniem malucha możesz zrobić ciepły okład, a po zakończeniu karmienia – zimny. Dobrym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie sposobem jest przyłożenie zmiażdżonych (a wcześniej schłodzonych w lodówce) liści kapusty.

Zapalenie piersi. Jeżeli pierś staje się zaczerwieniona, boli, pojawiła się gorączka (powyżej 38°C) i grypowe samopoczucie, to znak, że wdał się stan zapalny. W takiej sytuacji jak najczęściej przystawiaj malucha do chorej piersi. Po karmieniu rób zimny okład. Jeśli dolegliwości następnego dnia się nasilą, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ być może potrzebny ci będzie antybiotyk.  
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.
Doładuj
Przeładuj