morze, plaża, kobieta, niemowlę, wakacje, lato
fot. Panthermedia

Wakacyjne problemy skórne u dzieci

Bywa że z rodzinnych wakacji przywozimy nie tylko wspomnienia, ale i problemy ze skórą. Nasze dziecko może mieć problemy z suchą skórą, tajemnicze strupki i odparzenia na ciele. Zobacz, jak leczyć takie dolegliwości – i najważniejsze – jak im zapobiegać.
Sylwia Niemczyk
morze, plaża, kobieta, niemowlę, wakacje, lato
fot. Panthermedia

Oparzenia słoneczne


Skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna. Nawet kilkuminutowe wystawienie dziecka na słońce może skończyć się bolesnym oparzeniem.

 • Objawy: skóra dziecka jest zaczerwieniona i cieplejsza niż zwykle; nawet lekki dotyk może sprawiać dziecku ból; 

 • Jak pomóc: ratunkiem będzie chłodna kąpiel, można również na zaczerwienione miejsce przyłożyć ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Zaczerwienione miejsca posmaruj preparatem łagodzącym. Podaj malcowi wodę. 

 • Kiedy do lekarza: skontaktuj się z pediatrą, jeśli dziecko jest niespokojne, płacze, ma podwyższoną temperaturę, a na skórze pojawiają się pęcherze.
 • Profilaktyka: dziecko do szóstego miesiąca życia zawsze powinno przebywać w cieniu lub półcieniu. Gdy dziecko skończy pół roku, smaruj je kremem z filtrem mineralnym o wartości 50 SPF (posmaruj je także wtedy, gdy słońce jest za chmurami). Po dwóch godzinach spaceru nałóż dodatkową warstwę kremu.Warto wiedzieć: Jak chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym?
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Liszajec


Liszajec występuje zwykle w lecie. Nieleczony może szybko  rozprzestrzenić się na całą powierzchnię skóry.

 • Skąd to się bierze: liszajec to bakteryjne zakażenie skóry wywołane przez paciorkowce i gronkowca złocistego. Dziecko może się nim zarazić podczas kontaktu z chorą osobą (np. przez podanie jej ręki) albo używanie tych samych przedmiotów (np. sztućców, pościeli). Czasem liszajec jest też powikłaniem np. grypy i kataru.
 • Objawy: wokół ust, na twarzy i między włosami pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie pękają i wydzielają żółtawą wydzielinę. Pęknięte pęcherzyki zasychają, tworząc miodowe strupy.

 • Leczenie: jest konieczne. Jak najszybciej pokaż dziecko lekarzowi. Pediatra przepisze antybiotyk (do stosowania miejscowego) i maści łagodzące zmiany. Jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół chorych miejsc, także idź z dzieckiem do lekarza. Być może wtedy trzeba będzie podać antybiotyk doustnie (malec musi go łykać przez ok. tydzień).
 • Domowa pielęgnacja: kilka razy dziennie przemywaj zmiany lekkim roztworem nadmanganianu potasu. Aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się infekcji, dokładnie przykryj chore miejsca gazą.

Pieluszkowe zapalenie skóry


W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry nie należy lekceważyć nawet najmniejszego podrażnienia. Jeśli zmiany nie zostaną wyleczone, może przyplątać się bakteryjna lub drożdżakowa infekcja.

 • Objawy: na pośladkach pojawia się wysypka i zaczerwienienie. Niemowlę odczuwa świąd i pieczenie. Zaczerwienienie często rozszerza się na całe pośladki, pachwiny i górną część ud, skóra stanie się obrzmiała i bolesna.

 • Jak pomóc dziecku: przede wszystkim zabezpiecz zmienione miejsca przed wilgocią. Jak najczęściej wietrz pupę, bo świeże powietrze łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie.
 • Kiedy do lekarza: jeśli po trzech dniach troskliwej pielęgnacji zmiany nie ustąpią albo pojawią się nadżerki, to może oznaczać, że doszło do zakażenia drożdżakami. Wtedy warto umówić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie. Pokaż dziecko pediatrze także wtedy, jeśli zmiany chorobowe często nawracają. Może okazać się, że są wynikiem np. alergii pokarmowej.

 • Profilaktyka: smaruj pośladki dziecka kremem przeciw odparzeniom. Przewijaj maluszka co dwie, trzy godziny (nie czekaj, aż pieluszka się napełni).

Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny to zakażenie skóry wywołane niegroźną odmianą wirusa z grupy ospy MCV. Mięczak nie boli ani nie swędzi, ale może stanowić problem estetyczny.

 • Objawy: na ciele dziecka pojawiają się okrągłe, twarde, perłowe guzki. Mogą występować pojedynczo albo tworzyć skupiska. Charakterystyczną cechą mięczaków jest malutkie zagłębienie na samym środku guzka.
 • Jak się zarazić: najczęściej mięczakiem zarażają się dzieci, które chodzą do żłobka lub na lekcje pływania.
 • Kiedy do lekarza: nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo dermatolog musi potwierdzić zakażenie mięczakiem. Potem zaleci dalsze postępowanie.

Polecamy: 10 pytań o zakażenia skóry dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy