Być obecnym w życiu dziecka - największy problem dzisiejszych ojców [WIDEO]

Być obecnym w życiu dziecka - to największa wartość jaką ojciec może dać dziecku - mówi terapeuta Maciej Chodorek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz w naszym filmie z jakimi problemami borykają się współcześni ojcowie.

Zobacz inne z serii: Rola taty w życiu dziecka (3)

Temat roli ojca w życiu dziecka był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skąd wziąć model bycia ojcem?

Jak mówi Chodorek, współczesni ojcowie często mają problem z określeniem modelu ojcostwa, jaki chcieliby realizować. Wynika to z tego, że sami jako dzieci nie mieli takiego modelu, gdyż bardzo mało czasu spędzali ze swoimi ojcami.

- Nie wiedzą jakim być ojcem, bo nie mieli własnego. Ich ojciec na przykład nadużywał alkoholu albo stosował przemoc lub też był zajęty pracą - powiedział terapeuta.

Chodorek podkreślił, że właśnie obecnośc w życiu dziecka jest największą wartością jaką może dać dziecku tata. - Są badania mówiące o tym, że przeciętny ojciec amerykański spędza w tygodniu ze swoim dzieckiem tylko kilka minut takiego jakościowego czasu - zaznaczył.

Ojcowie odreagowują stres na dzieciach

Psychoterapeuta Krzysztof Górski z Fundacji Sto Pociech podkreślił, że jednym z głównych problemów, z jakimi ojcowie przychodzą na terapię, jest agresja wobec dzieci. "Przeżywają napięcia związane z pracą zawodową i odreagowują je na dzieciach" - powiedział.

Górski dodał, że ojcowe szukają fachowej pomocy także w sytuacjach rozwodowych oraz kiedy nie układa się im w związku. Ale współcześni tatusiowie uczestniczą także w grupach wsparcia lub warsztatach, aby rozwijać swoje umiejętności rodzicielskie i sprawdzić, czy dobrze zajmują się dzieckiem i radzą sobie z jego wychowywaniem.

Napiszcie w komentarzach, z jakimi problemami wychowawczymi borykacie się na co dzień?

Zobacz też:

 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC