doradca laktacyjny
fot. mat. arch.

Doradca laktacyjny - pomoc przy problemach z karmieniem piersią

Jeśli masz mało pokarmu, dziecko płacze, jest ciągle głodne, pręży się, wypluwa pierś - możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się doradca laktacyjny. Wsparcie i wiedzę możesz znaleźć również w internecie lub korzystając z grup wsparcia.
Katarzyna Pinkosz
doradca laktacyjny
fot. mat. arch.
Jeśli masz problem z karmieniem piersią (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie? Udaj się do doradcy laktacyjnego. Oceni on sposób przystawiania dziecka do piersi, wskaże ewentualne błędy. Zyskasz poradę w zakresie karmienia naturalnego, a jeśli będzie taka potrzeba - doradca laktacyjny skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. 

Spis treści
 1. Doradca laktacyjny - kim jest?
 2. Poradnia laktacyjna
 3. Grupy wsparcia
 4. Doradca laktacyjny - kim jest?

Doradca laktacyjny jest profesjonalnym wsparciem dla kobiet, które mają problem z laktacją. Certyfikowany Doradca Laktacyjny to osoba, która ma tytuł nadany przez Centrum Nauki o Laktacji. Certyfikat otrzymują ci, którzy odbyli kurs, praktyki i zaliczyli specjalny egzamin odnośnie problemów w laktacji.

Doradca laktacyjny posiada wiedzę i umiejętności, by pomagać mamom borykającym się z problemami w tej sferze. Wizyta u niego zazwyczaj obejmuje:

 • szczegółowy wywiad,
 • badanie dziecka (jego jamy ustnej i umiejętności ssania),
 • badanie mamy,
 • obserwację karmienia,
 • ocenę skuteczności karmienia i poziomu laktacji,
 • postawienie diagnozy,
 • porady i wsparcie.

Z pomocy doradcy laktacyjnego możesz skorzystać w związku z każdą sytuacją w kwestii karmienia piersią, która budzi w tobie obawy i niepokój, są to między innymi:
 • trudności w przystawieniu dziecka do piersi,
 • poranione brodawki,
 • ból piersi,
 • podejrzenie zapalenia piersi,
 • masz za mało lub za dużo mleka,
 • nieprawidłowe ssanie piersi przez dziecko,
 • odrzucanie piersi przez dziecko,
 • brak przyrostu masy ciała przez dziecko,
 • nietypowe problemy z karmieniem,
 • dobór odpowiedniego sprzętu do pozyskiwania i podawania pokarmu kobiecego.


Pomoc doradcy laktacyjnego możesz otrzymać także online. Rozmowa odbywa się wtedy w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu. 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Poradnia laktacyjna: stacjonarna i online

Poradnia laktacyjna jest w każdym większym mieście - często w szpitalach położniczych lub prywatnych przychodniach. Tutaj również możesz skonsultować swoje problemy związane z karmieniem piersią z doradcą lub konsultantem laktacyjnym. Udzielą oni odpowiedniego instruktażu i wsparcia. Możesz skorzystać także z naszej poradni laktacyjnej online, są tam porady i informacje na temat karmienia piersią.

Często wszystko kończy się na jednej wizycie, góra dwóch, bo wystarczy uspokoić mamę albo trochę skorygować sposób karmienia dziecka – wyjaśnia dr Monika Żukowska-Rubik, pediatra i konsultant laktacyjny. – Czasem jednak problem jest poważniejszy, trzeba sprawdzić, jak mama i dziecko dają sobie radę, czy malec nauczył się pić mleczko.
Pani doktor zważy dziecko, obejrzy go, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód, by dobrze ssać. Na pewno obejrzy też i zbada twoje piersi. Później poprosi, żebyś przystawiła dziecko do piersi i ewentualnie podpowie ci, co możesz zrobić, by karmienia były bardziej efektywne. Doradzi na przykład, byś w innej pozycji przystawiała niemowlę do piersi. Zwróci ci też uwagę, jak poznać, czy maluszek naprawdę dobrze uchwycił brodawkę. Zapyta cię także, co jesz i pijesz.

Grupy wsparcia

Mamy radzą innym mamom - na tym polegają grupy wsparcia. Jest wiele grup na Facebooku dla mam, które karmią piersią. Możesz opisać swój problem lub przejrzeć poprzednie wpisy, bo na pewno podobny temat już się pojawił. Jednak Monika Żukowska-Rubik ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem się do wszystkich porad znalezionych w internecie.
– Jeśli naprawdę problem jest poważny, dziecko słabo przybiera na wadze, źle ssie, nie można zdawać się wyłącznie na Internet – przekonuje. – Lepiej iść do poradni laktacyjnej. Tak jak wtedy, gdy niemowlę jest chore, nie szuka się pomocy koleżanki, cioci, babci czy nieznanej osoby w wirtualnym świecie, tylko u lekarza, pediatry. Na pewno ważne jest jednak wsparcie psychiczne, którego udzielają sobie nawzajem mamy na forach internetowych.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy