karmienie piersią, niemowlę przy piersi, karmienie piersią a przeziębienie
fot. mat. arch.

Problemy z karmieniem piersią: gdzie szukać pomocy

Masz mało pokarmu, dziecko płacze, jest ciągle głodne, pręży się, wypluwa pierś. W piersiach pojawiły się zastoje pokarmu. Chętnie podałabyś butelkę. Zanim to zrobisz, poszukaj pomocy. Tylko gdzie?
Katarzyna Pinkosz
karmienie piersią, niemowlę przy piersi, karmienie piersią a przeziębienie
fot. mat. arch.
Sama omal się nie poddałam. Synek miał niewiele ponad miesiąc, ssał kilka łyków, ale potem z całej siły odpychał się i krzyczał, choć mleko lało się strumieniami. Byłam zrozpaczona, tak bardzo chciałam go karmić. On płakał, ja... też. Pewnie wszystko skończyłoby się na podaniu butelki, gdyby nie pomoc konsultanta w poradni laktacyjnej przy warszawskim szpitalu na ulicy Żelaznej.
Elżbieta Bartha, konsultant laktacyjny, stwierdziła, że (prawie) wszystko jest w porządku. Wystarczy tylko inaczej przystawiać dziecko do piersi.
Czytaj też: Najlepsze pozycje do karmienia piersią
Jeśli masz problem z karmieniem (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie?

Poradnia laktacyjna

Jest w każdym większym mieście – często w szpitalach położniczych lub prywatnych przychodniach. Niestety, za wizytę trzeba zapłacić (w Warszawie 50–100 zł, ale zwykle za każdą kolejną opłata jest niższa). Wydatek to jednak niewielki, jeśli porównać go z ceną mleka modyfikowanego, które będziesz musiała kupować, jeśli odstawisz dziecko od piersi.
Informacji o poradniach laktacyjnych szukaj na stronie: www.laktacja.pl. Znajdziesz tam adresy, a nawet numery telefonów oraz e-maile do osób, które na pewno ci pomogą. Możesz zamówić wizytę domową lub pojechać do poradni, oczywiście z dzieckiem. Tylko nie zapomnij wziąć jego książeczki zdrowia.
Często wszystko kończy się na jednej wizycie, góra dwóch, bo wystarczy uspokoić mamę albo trochę skorygować sposób karmienia dziecka – wyjaśnia dr Monika Żukowska-Rubik, pediatra i konsultant laktacyjny. – Czasem jednak problem jest poważniejszy, trzeba sprawdzić, jak mama i dziecko dają sobie radę, czy malec nauczył się pić mleczko.
Pani doktor zważy dziecko, obejrzy go, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód, by dobrze ssać. Na pewno obejrzy też i zbada twoje piersi. Później poprosi, żebyś przystawiła dziecko do piersi i ewentualnie podpowie ci, co możesz zrobić, by karmienia były bardziej efektywne. Doradzi na przykład, byś w innej pozycji przystawiała niemowlę do piersi. Zwróci ci też uwagę, jak poznać, czy maluszek naprawdę dobrze uchwycił brodawkę. Zapyta cię także, co jesz i pijesz (twoja dieta ma wpływ na laktację, a niektóre produkty, np. fasola, kapusta, cebula, mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzuszka – a wtedy niemowlę nie będzie chciało ssać piersi).
Zobacz też: Lista produktów zalecanych przy karmieniu piersią
Redakcja poleca: Zalety karmienia piersią [WIDEO]
Daria Jeżewska, położna i certyfikowany doradca laktacyjny, podkreśla, że zalet karmienia piersią jest mnóstwo i z niektórych nawet sobie nie zdajemy sobie sprawy. Zobacz, czy znasz je wszystkie!

Kluby wsparcia

Niestety, jak do tej pory klubów wsparcia jest niewiele – jeden z nielicznych to klub przy piśmie Twoje Dziecko: Pokarm i Miłość. Nie znaczy to jednak, że nie można ich stworzyć!
– Taka potrzeba na pewno jest, bo kto inny lepiej pomoże mamie jak nie inna, bardziej doświadczona mama, która też miała kłopoty z karmieniem i dała sobie z nimi radę – przekonuje dr Monika Żukowska-Rubik. – Naprawdę warto, żeby takie kluby powstawały: na osiedlu, przy parafii. Ważne, żeby mamy miały blisko, wtedy mogą się spotykać. Najlepiej, jeśli taki klub prowadzi doświadczony specjalista.

Internet

Warto z niego korzystać, bo wirtualnych grup samopomocowych jest wiele (koniecznie zajrzyj np. na forum Babyonline.pl). Mamy radzą tu innym mamom. Możesz opisać swój problem lub przejrzeć poprzednie wpisy, bo na pewno podobny temat już się pojawił. Jednak Monika Żukowska-Rubik ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem się do wszystkich porad znalezionych w Internecie.
– Jeśli naprawdę problem jest poważny, dziecko słabo przybiera na wadze, źle ssie, nie można zdawać się wyłącznie na Internet – przekonuje. – Lepiej iść do poradni laktacyjnej. Tak jak wtedy, gdy niemowlę jest chore, nie szuka się pomocy koleżanki, cioci, babci czy nieznanej osoby w wirtualnym świecie, tylko u lekarza, pediatry. Na pewno ważne jest jednak wsparcie psychiczne, którego udzielają sobie nawzajem mamy na forach internetowych.
Czytaj też: Rady na kłopoty: karmienie piersią

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka