GRY
 
 

4 najczęstsze problemy z miesiączką

Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Odstępstwa od tej reguły mogą być spowodowane błahostką, np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.

kobieta
fot. Dreamstime

Problemy z miesiączką ma bardzo wiele kobiet. Sprawdź, co mogą one oznaczać.

Długie przerwy między krwawieniami

Gdy miesiączkujesz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że nie doszło do owulacji. Zwykle przyczyną takiego problemu z miesiączką są zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny, a także torbielami jajników oraz niedoczynnością tarczycy. Dochodzi wtedy do niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, co powoduje jego wydłużenie. W tym wypadku stosuje się leki hormonalne (progesteron).

Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystko zazwyczaj wraca do normy, gdy minie trudny czas. Jeśli tak się nie stanie i podwyższony poziom prolaktyny utrzymuje się, wówczas należy zastosować leki normujące stężenie hormonu (np. Bromergon, Norplac).

Sprawdź normy dla poziomu prolaktyny.
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

Częste miesiączki - krótkie cykle

Zbyt krótki cykl oznacza, że okres pojawia się częściej niż co 24 dni. W tym wypadku faza dojrzewania pęcherzyka jajnikowego jest bardzo krótka, owulacja może występować ok. 8. dnia cyklu. Jajeczkowanie bywa też w normalnym terminie, ale krwawienie pojawia się za wcześnie, bo błona śluzowa macicy nie jest dość dojrzała, by zagnieździło się w niej jajeczko. Leczenie poprzedzają badania, w tym hormonalne. Od ich wyniku zależy decyzja lekarza, jakie leki (najczęściej hormonalne) i w jakich dawkach należy podawać.

Zobacz też: Kalendarz miesiączki

Obfite miesiączki

Jeśli zużywasz więcej niż 10 podpasek na dobę lub krwawisz ponad tydzień, masz zbyt obfite miesiączki. Przyczyną problemów z miesiączką mogą być:
  • zaburzenia hormonalne, np. problemy z tarczycą
  • endometrioza
  • polipy
  • mięśniaki macicy
  • rozwijająca się infekcja
Aby postawić diagnozę, wykonuje się badanie poziomu hormonów płciowych w 7., 14. i 21. dniu cyklu. Konieczne jest też USG macicy. Kuracja zależy od przyczyny problemów, np. mięśniaki można usunąć za pomocą embolizacji. Jeśli obfite krwawienie spowodowane jest kłopotami z tarczycą, należy przede wszystkim poprawić funkcjonowanie tego narządu.

Skąpe miesiączki

Taka miesiączka trwa jedynie kilka godzin (do 48). Kobieta nie potrzebuje więcej niż 2 podpasek na dobę. Przyczyną takich problemów z miesiączką mogą być:
  • zespół policystycznych jajników
  • niski poziom estrogenów
  • uszkodzenie błony śluzowej macicy (np. po zabiegu łyżeczkowania)
  • ostry stan zapalny narządu rodnego powodujący blizny, czyli zrosty na śluzówce
Żeby postawić diagnozę, trzeba zbadać poziom hormonów, wykonać USG i endoskopowe badanie macicy (czyli histeroskopię). Leczenie dobiera się do konkretnej pacjentki. Przy zaburzeniach hormonalnych będą to odpowiednie lekarstwa, np. zawierające estrogeny.

Polecamy: Kalendarz miesiączki

Pamiętaj
Przez 2 lata od pojawienia się pierwszej miesiączki nieregularne cykle uważa się za prawidłowe.
Doładuj
Przeładuj