Kobieta w ciąży
fot. Fotolia

Dzięki tej starej metodzie zwiększysz szanse na dziecko!

Ta łatwa metoda jest wykorzystywana już od stu lat. Choć naukowcy nie wiedzą, dlaczego działa, kolejne badania potwierdziły jej skuteczność!
Hanna Szczesiak
Kobieta w ciąży
fot. Fotolia
Naukowcy z University of Adelaide w Australii udowodnili, że tzw. kontrast, czyli środek podawany w trakcie badania obrazowego w celu uwidocznienia narządów, może pomóc w walce z niepłodnością.

Nowa metoda zwiększenia płodności u kobiet

"Według pewnych doniesień w ubiegłym wieku częstość ciąż wśród niepłodnych kobiet wzrastała po przemyciu ich jajowodów opartym na wodzie lub oleju kontrastem dla badań RTG. Dotąd nie było wiadomo, czy to rodzaj roztworu wpływał na zmianę płodności" – wyjaśnia kierujący projektem prof. Ben Mol z University of Adelaide.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Wyniki badania zaskoczyły naukowców

Badanie przeprowadzono na ponad tysiącu niepłodnych kobiet z regularnym cyklem menstruacyjnym i drożnymi jajowodami, bez endometriozy, zaburzeń hormonalnych i wysokiego ryzyka chorób jajowodów. Do badania użyto dwóch roztworów – opartego na oleju z maku lekarskiego roztworu Lipiodol Ultra-Fluid i roztworu wodnego Telebrix Hystero. Po zastosowaniu roztworu olejowego aż 40% kobiet zaszło w ciążę. Po terapii roztworem wodnym – 29%.

Choć badacze potwierdzili skuteczność metody, nie wiedzą, dlaczego działa. "Potrzebne będą dalsze badania, aby wyjaśnić mechanizm stojący za tym, co zobaczyliśmy. Na chwilę obecną – biorąc pod uwagę, że technika ta była wykorzystywana przez sto lat bez żadnych znanych skutków ubocznych – sądzimy, że jest ona warta stosowania w leczeniu niepłodności przed wykorzystaniem przez pary zapłodnienia pozaustrojowego" – mówi prof. Mol.

Słyszałyście wcześniej o takim sposobie walki z niepłodnością? Jak myślicie, rzeczywiście działa?

Zobacz także: Kalendarz dni płodnych. Sprawdź, kiedy masz owulację!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy