para, związek, seks,
fot. Fotolia

Przedwczesny wytrysk – jak przedłużyć stosunek?

Aż 30 proc. mężczyzn w Polsce ma przedwczesny wytrysk. Niestety niewielu z nich wie, że ten problem można leczyć nie tylko farmakologicznie, ale również za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Dowiedz się, jak wydłużyć stosunek.
Monika Karbarczyk
para, związek, seks,
fot. Fotolia
Problemy z wytryskiem może mieć mężczyzna w każdym wieku (zarówno 18-latek, jak i 40-latek). Ta dysfunkcja seksualna może mieć dwie postacie – zbyt wczesnego wytrysku (gdy po wprowadzeniu członka do pochwy stosunek trwa nie dłużej niż dwie minuty) lub przedwczesnego wytrysku (gdy do ejakulacji dochodzi jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub w okresie krótszym niż 15 sekund). 

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku (i zbyt wczesnego wytrysku) mogą być rozmaite. Lekarze wymieniają m.in. nadpobudliwość nerwu sromowego, nadwrażliwość żołędzi lub sporadyczne współżycie. Niektórzy rodzą się z tendencją do przedwczesnego wytrysku, u innych jest to dysfunkcja nabyta. 
– Wielu pacjentów nie jest w stanie kontrolować czasu trwania stosunku i momentu, w którym ma dojść do wytrysku. W konsekwencji stosunek seksualny wiąże się z coraz większym stresem. Następstwem tego może stać się unikanie współżycia i w ten sposób błędne koło się zamyka. Dzieje się tak dlatego, że im rzadziej mężczyzna współżyje, tym szybciej kończy. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, który nie rozładowuje w sposób regularny popędu seksualnego. Na wystąpienie dysfunkcji niekorzystny wpływ może mieć również styl życia, stres, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej – tłumaczy Magdalena Krzak, psycholog i seksuolog kliniczny z poradni internetowej e-seksuolodzy.pl. 

Zobacz także: Dlaczego oszukujemy w łóżku?
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Kiedy mężczyzna powinien odwiedzić lekarza?  

Mężczyzna, który ma problem z wytryskiem, zwykle ukrywa to przed najbliższymi, a nawet przed lekarzem. Niesłusznie. Tę dysfunkcję seksualną można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i ćwiczeniami. 
Seksuolog najpierw ustali przyczyny (weźmie pod uwagę styl życia, stan zdrowia, seksualność, sytuację rodzinną itp.), a następnie zaproponuje właściwe leczenie w zależności od tego, czy problem ma podłoże medyczne, czy psychologiczne. 

Leczenie farmakologiczne przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk lub zbyt wczesny wytrysk leczy się preparatami zawierającymi dapoksetynę. To substancja czynna zapobiegająca zwrotnemu wychwytowi serotoniny. Za ejakulację odpowiadają wzajemnie połączone obszary czuciowe mózgu oraz ośrodki ruchowe, a najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa neuroprzekaźnik - serotonina. Dapoksetyna umożliwia dłuższe pozostanie serotoniny w synapsach oraz pobudzanie komórki odbiorczej do wysyłania impulsów. Dopóki ten proces trwa, wytrysk ulega opóźnieniu. 
Dapoksetynę stosuje się tylko doraźnie na 1-3 godziny przed kontaktem seksualnym, a jej metabolity są szybko usuwane z moczem.
Oprócz środków doustnych stosuje się również kremy lub spreje znieczulające penisa. Jednak działają one nie tylko na członka, ale również na waginę, dlatego podczas stosunku zaleca się używanie prezerwatywy
Tego typu preparaty należy kupować w aptekach lub sprawdzonych sklepach, ponieważ w ofercie internetowej znajduje się sporo środków nieprzebadanych, a tym samym niebezpiecznych dla zdrowia. 

Ćwiczenia pozwalające kontrolowanie wytrysku

Mężczyźni, którzy mają problem z wytryskiem, mogą również wykonywać proste ćwiczenia, które pozwolą im na większą kontrolę nad wytryskiem. Należą do nich m.in.: ćwiczenia mięśni, trening masturbacyjny, ćwiczenia akomodacji, trening "start-stop", ucisk miejsc intymnych
Ćwiczenie mięśni Kegla – to proste ćwiczenie polegające na powstrzymywaniu i puszczaniu strumienia moczu. Zaciskanie mięśni w momencie silnego podniecenia może opóźnić wytrysk. U niektórych mężczyzn jednak przyśpiesza to ejakulację.
Bezruch i głęboki oddech – to również proste ćwiczenie, które umożliwia kontrolę wytrysku. Mężczyzna w momencie silnego podniecenia powinien zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech, pozwolić sobie na chwilowe wyciszenie oraz uspokojenie oddechu.  
Technika odganiania myśli o seksie – mężczyzna może również zastosować technikę odganiania myśli związanych z seksem i stosowania myśli niezwiązanych z nim. Może na przykład pomyśleć o samochodzie, o meczu. Niestety ta technika jest obarczona ryzykiem – partnerka może nie zrozumieć tego chwilowego "odpłynięcia" myśli. 
Trening masturbacyjny polega na naprzemiennej stymulacji (jak przy masturbacji) i stosowaniu ucisku dłonią na członek w momencie, gdy podniecenie seksualne jest tak silne, że za chwile dojdzie do ejakulacji. 
Ćwiczenie akomodacji – to ćwiczenie polegające na wprowadzeniu członka do pochwy i niewykonywaniu żadnych ruchów przy jednoczesnym skupieniu się na doznaniach płynących z narządów płciowych. 
Technika „start-stop” polega na pieszczeniu penisa. Gdy mężczyzna czuję, że za chwilę dojdzie do wytrysku, prosi partnerkę, by przerwała masaż. Kiedy podniecenie opadnie, partnerka ponownie pieści członka.  
Ucisk miejsc intymnych – w opóźnieniu wytrysku pomaga również ucisk nasady penisa lub punktu między jądrami a odbytem. Niektórych mężczyzn może to jednak dodatkowo stymulować.

Polecamy: 7 sekretów kobiet, które lubią seks

Źródło: Eagle Way
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy