Problemy z zajściem w ciążę u coraz młodszych Polek
fot. fotolia

Nie uwierzysz, że w tym wieku możemy mieć problem z zajściem w ciążę!

Myślisz, że problemy z zajściem w ciążę mają jedynie kobiety, które długo odkładają decyzję o dziecku? Nic bardziej błędnego. Poznaj szokującą granicę wieku, w której coraz więcej Polek ma problem z płodnością.
Marta Kabulska
Problemy z zajściem w ciążę u coraz młodszych Polek
fot. fotolia
- Najlepszy pod względem biologicznym wiek kobiety na zajście w ciążę to ok. 20-23 lat. - powtarzano mi na studiach. Nie sądziłam jednak, że kobieta przed trzydziestą starająca się o dziecko może borykać się z problemami z płodnością. Nic bardziej błędnego. Wyniki badań szokują: u kobiet w wieku 26-30 lat coraz częściej notowane są wyniki charakterystyczne dla kobiet w okresie menopauzalnym! 

Lekarze od dawna apelowali, żeby nie odkładać decyzji o dziecku zbyt długo. Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że problemy z płodnością pojawiają się ok. 30-35 roku życia. Okazuje się jednak, że nasze zegary biologiczne nabrały niezwykłego tępa i sporo przyśpieszyły. Dziś problem z płodnością coraz częściej dotyczą już 20-latek. Według badaczy kobiety w wieku 19-25 lat mają aż 50 proc. szans na zajście w ciążę. Później szanse na dziecko maleją drastycznie. Jak podaje "Journal of Human Reporoduction" powyżej 27 lat szanse na dziecko spadają już do 40 proc, powyżej 30 lat zaledwie do 30 proc. 

Młode Polki mniej płodne

Amerykańskie badania często mają się nijak do naszego podwórka. Niestety nie w tym przypadku.  Badania przeprowadzone na Śląsku potwierdzają istnienie problemu z płodnością u coraz młodszych Polek. Specjaliści przeanalizowali m.in. wyniki poziomu hormonu AMH u kobiet w wieku 20-40 lat, dzięki któremu określa się tzw. rezerwę jajnikową, na podstawie, której można ocenić, czy kobieta ma szansę zajść w ciążę. 
Redakcja poleca: Jak endometrioza wpływa na płodność kobiety? – film
Dowiedz się, od czego zależy to, czy kobieta z endometriozą będzie mogła zajść w ciążę. Jakie techniki leczenia i zapłodnienia stosuje się u kobiet z wcześnie zdiagnozowaną endometriozą?

Problemy z płodnością u 26-latek

Aż ciężko uwierzyć, że u kobiet w wieku 26-30 lat coraz częściej notowane są wyniki charakterystyczne dla kobiet w okresie menopauzalnym! Badania wykazały, że wyniki charakterystyczne dla 50-latek, coraz częściej notujemy już u 26-28-latek. 
Chociaż spadek poziomu AMH z wiekiem jest zjawiskiem naturalnym, to nie do tak drastycznie niskiego poziomu i na taką skalę jak obecnie - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Płodność spada, gdy chcemy mieć dzieci

Jak to możliwe? 
Dolna granica, w której zaczynają się problemy z poczęciem, dziś zaczyna pokrywać się z przedziałem wiekowym, w którym najczęściej Polki planują dziecko. Oznacza to, że coraz więcej kobiet będzie napotykało problemy z zajściem w ciążę. Już dziś liczba przypadków 20-latek, u których diagnozujemy niepłodność lub różne formy zaburzeń płodności jest znacznie wyższa niż jeszcze 5-10 lat temu - mówi dr Dariusz Mercik.

To niepokojące zjawisko wiąże się, zdaniem naukowców, z coraz wcześniejszym wygaszaniem czynności jajników u coraz młodszych kobiet. Staje się to szczególnie przerażające, gdy zestawimy wyniki badań z wiekiem, w jakim kobiety dziś najczęściej rodzą dzieci.

Poznaj czynnik, który ma ogromny wpływ na płodność!

Kluczowa rola diagnostyki

Istnieje proste badanie, które pozwoli kobiecie ocenić, ile lat jej pozostało, aby bez problemu począć dziecko. Specjaliści apelują, by nie czekać z diagnostyką płodności, aż zaczniemy planować dziecko. Badanie to, pozwala również określić, czy warto zabezpieczyć płodność i zamrozić komórki jajowe. - Jeśli kobieta planuje ciążę po 30-tce, a w wieku 25 lat ma wyniki 40-latki możemy w porę podjąć działania zabezpieczające jej płodność. Jednym z rozwiązań jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych, dzięki czemu możliwe jest odłożenie macierzyństwa nawet w sytuacji, kiedy dochodzi do wygaszania funkcji jajników - mów dr Dariusz Mercik z Gyncentrum.

Poznaj szczegóły badania: Szybki test płodności – wynik już po 20 minutach!

Badania przesiewowe oceniające płodność żeńską przeprowadzono na grupie 322 kobiet w wieku 20-40 lat w okresie od października do grudnia 2014. Badania realizowano w ramach akcji profilaktycznej „Zdrowa Mama” Fundacji Gyncentrum
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy