opłata za transmisję komunii online
fot. Adobe Stock

Proboszcz wymaga DODATKOWEJ OPŁATY za transmisję Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta dziecka jest dla rodziców sporym wydatkiem. Alba, organizacja przyjęcia, wystrój kościoła. W czasie pandemii koronawirusa w niektórych parafiach dochodzą do tego jeszcze dodatkowe opłaty, między innymi za transmisję komunii online, by inni członkowie rodziny również mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Joanna  Biegaj
opłata za transmisję komunii online
fot. Adobe Stock
Zarówno rok temu, jak i w tym roku panuje ogromny chaos w związku z organizacją Pierwszych Komunii Świętych. W niektórych parafiach są one przekładane na późniejszy czas, w innych odbywają się w terminie, jednak z pewnymi obostrzeniami. Jednym z ograniczeń jest liczba osób podczas mszy świętej. W wielu parafiach rozwiązaniem jest transmitowanie uroczystości online. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego poza faktem, że niektórzy duchowni pobierają za taką transmisję specjalną opłatę.

Opłata za transmisję online komunii

Transmitowanie online Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo ważne dla dalszej rodziny dziecka, która nie ma możliwości uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu. W jednej z parafii za taką usługę rodzice dzieci muszą uiścić dodatkową opłatę. 

Jak podaje onet.pl, jeden z rodziców, mieszkaniec niewielkiej miejscowości nieopodal Wrocławia, przytoczył w liście do redakcji przykład zarabiania przez kościół na Pierwszych Komuniach Świętych. Tata dziecka przyjmującego sakrament opisał całą sytuację: „Za transmisję uroczystości przez internet, aby nasi bliscy mogli również w niej uczestniczyć, chociażby zdalnie ze względu na pandemię, dostaliśmy informacje od proboszcza, że należy się opłata. Kwota wręcz symboliczna, ale pobieranie pieniędzy za coś takiego zwłaszcza w pandemii to już naprawdę przegięcie”.

Od lat w wielu parafiach to rodzice są odpowiedzialni za dekorację kościoła, kupienie kwiatów, a także prezentu dla parafii. Płacenie za transmisję online uroczystości oburza rodziców, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele osób straciło pracę. Z drugiej jednak strony obejrzenie komunii dla niektórych członków rodziny, np. babci, dziadka – jest szalenie ważne.

Co myślicie o takiej dodatkowej opłacie?

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy