karmienie butelką, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com

Jak uchronić niemowlę przed próchnicą butelkową?

Jak oczyszczać zęby niemowlaka, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy butelkowej, i kiedy po raz pierwszy iść z dzieckiem do dentysty? Radzi doświadczony pediatra.
karmienie butelką, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com

Agusia skończyła 8 miesięcy. W dzień dostaje mleko modyfikowane, a rano, wieczorem i w nocy przystawiam ją do piersi. Niestety, na jej ząbkach pojawiły się dwie plamki, które nasza pani doktor określiła jako początek próchnicy. Po wieczornym karmieniu myję Agusi ząbki, a w nocy daję 2–3 łyżeczki wody. Skąd więc ta próchnica butelkowa? Grażyna


Na pytanie o próchnicę butelkową u dziecka odpowiada dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra:

Próchnica zębów to choroba wywoływana przez bakterie. Skoro lekarz rozpoznał u córeczki początki próchnicy, bardzo ważne jest staranne przeprowadzanie toalety jamy ustnej dziecka nie tylko przed snem, ale także po każdym karmieniu.

Jeśli karmi Pani w nocy, to:

  • podanie córeczce po posiłku kilku łyżeczek wody
  • lub przetarcie dziąseł i ząbków zwilżonym w przegotowanej wodzie jałowym gazikiem
jak najbardziej ma sens. W ten sposób nie tylko oczyszczamy ząbki z resztek pokarmu, ale także zapobiegamy rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Córeczka w wieku 8-9 miesięcy może wymagać już profilaktycznych zabiegów stomatologicznych. Warto więc odwiedzić dentystę, który zadecyduje, co robić w sytuacji, gdy pojawiła się próchnica.

Wydrukuj kalendarz ząbkowania niemowlaka.

Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do dentysty - radzi ekspert:


Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy