mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów

Nie przywieź z wakacji dziur w zębach!

Są fajniejsze pamiątki z wakacji niż dziury w mleczakach. Dlatego choć latem możesz wrzucić na luz i darować dziecku wiele rzeczy, nie zapomnij o myciu zębów.
Beata Turska
mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów
Podczas wakacji możesz odpuścić dziecku bardzo wiele. Może chodzić spać o wiele później niż zwykle, a nawet - jeśli to zniesiesz - iść spać z brudnymi nogami. Ale nigdy przenigdy  nie zapominaj o umyciu mu zębów.

Przeczytaj: Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!

Myj dziecku zęby nawet gdy jest bardzo śpiące

Po całym dniu wakacyjnych szaleństw dziecko jest tak zmęczone, że dosłownie pada na nos.
Ty z pewnością masz swoje plany i chciałabyś mieć wieczór dla siebie.
Jednak gorąco namawiamy: choćby się waliło i paliło, nie pozwalaj mu iść spać z nieumytymi zębami.
O szorowaniu ząbków pamiętaj także rano, nawet jeśli się śpieszycie na plażę albo czeka was tyle atrakcji, że chcielibyście wyjść jak najszybciej.

Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Próchnica nie ma wakacji i niszczy zęby bardzo szybko

Mycie zębów to nie jest sztuka dla sztuki. Szorując je, usuwamy tworzącą się na nich płytkę nazębną, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu oraz  bakterii, które się nimi żywią i produkują kwasy niszczące szkliwo. To właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy.  Nie wolno o tym zapominać także latem.
Płytka nazębna nie będzie czekać, aż wrócicie znad morza czy gór: powstaje błyskawicznie, już w ciągu 1 dnia. Po 2-3 tygodniach będzie jej całe mnóstwo. Może spowodować odwapnienie szkliwa, a to początek próchnicy, która u małych dzieci postępuje bardzo szybko.


Mali Szwedzi mają zdrowe zęby. Nasze dzieci też mogą!

O próchnicę naprawdę bardzo łatwo. Ma ją aż 90 proc. polskich 7-latków, a przeciętny  5-latek ma pięć zepsutych zębów! Nie musi tak być. Dzieci z innych krajów, np. mali Szwedzi, mają zdrowe zęby. Według Ministerstwa Zdrowia nasze przedszkolaki chorują na próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Bośni, RPA czy Wietnamie.


Nad morzem, w górach, nawet w leśniej głuszy...

Niezależnie od tego, gdzie akurat jesteście:
  • Niemowlęciu przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą Dentyści polecają także szczoteczkę, która wygląda jak gryzak.
  • Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj specjalnej szczoteczki dla niemowląt (np. nakładanej na palec silikonowej szczoteczki z wypustkami). Później wystarczy zwykła, wyprodukowana z myślą o najmłodszych (bo zbyt dużą trudno zmieścić w małej buzi).
  • Używaj pasty odpowiedniej do wieku dziecka.
  • Szoruj dziecku zęby co najmniej przez 2 minuty. Ustaw minutnik do gotowania jajek albo klepsydrę, możesz też ściągnąć na smartfona odpowiednio długą piosenkę (koniecznie taką, którą lubi malec – to będzie dla niego atrakcja).
Mój syn uwielbiał tę:

  • Rób to systematycznie, co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem (a najlepiej po każdym posiłku).
  • Dotrzyj do wszystkich zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.
  • Świeć przykładem. Dzieci uczą się, obserwując i naśladując dorosłych, dlatego staraj się, żeby twój maluch widział, jak myjesz zęby.
  • Spraw, by mycie zębów nie kojarzyło się dziecku z torturami. Pomóc mogą zabawy („Zamieciemy szczoteczką pierwszy ząbek, a teraz drugi”), zabawne rytuały (np. tupanie w drodze do łazienki), śmieszne miny.
Przeczytaj także: Stop próchnicy butelkowej
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy