GRY
 
 

Jak wygrać z próchnicą u dzieci

Wiele osób sądzi, że nie warto dbać o mleczaki, „bo przecież i tak wypadną”. To bzdura – nie tylko warto, ale trzeba! I to wyjątkowo troskliwie.

niemowlę, ząbki
Na początek zagadka: dlaczego Polska jest tak atrakcyjna dla zagranicznych studentów stomatologii?
Ze względu na Wawel? Naszą słynną gościnność? Plaże z wydmami?

Nie. Przyszli dentyści przyjeżdżają do nas, by na własne oczy zobaczyć… próchnicę. I niestety mają na co popatrzeć, bo statystyczne polskie dziecko ma aż pięć zepsutych zębów (jego rówieśnik w innych krajach europejskich – tylko jeden).

Problem zaczyna się już bardzo wcześnie: dziury w mleczakach ma:
  • ponad połowa trzylatków
  • ponad 80 proc. sześciolatków.
Ba! Mają zepsute ząbki mają nawet niemowlęta!

Przeczytaj koniecznie: Stop próchnicy butelkowej

Nie ma sensu owijać w bawełnę: jest źle. Naprawdę! Ale jest także dobra wiadomość: wcale nie musi tak być. To, czy twoje dziecko będzie miało piękne, zdrowe zęby, zależy nie tylko od genów czy przebiegu ciąży, ale również od ciebie i twojej systematyczności. Podpowiadamy, co robić (a czego nie), by dziecko mogło w przyszłości cieszyć się pięknym uśmiechem.

Nie zarażaj próchnicą: nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj łyżeczki

Bakterie powodujące próchnicę zasiedlają buzię dziecka stopniowo, m.in. przez kontakt ze śliną osoby, która już je ma. Całując dziecko w usta, można więc niechcący podarować mu niezbyt miły prezent, i to na całe życie. Chcesz dać swojemu słoneczku buziaka? Wybierz czółko lub policzek. Żeby nie ułatwiać bakteriom „transferu”, nie oblizuj także smoczka ani łyżeczki. I nigdy nie pij z tego samego kubeczka.

Zapobiegaj próchnicy: jak najwcześniej zacznij przyzwyczajać dziecko do szorowania zębów

Czyli zacznij to robić, ZANIM wyrośnie mu pierwszy mleczak.
  • Delikatnie przemywaj dziąsła nawiniętymi na palec jałowymi gazikami zwilżonymi ciepłą przegotowaną wodą. Rób to dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym karmieniu.
  • Gdy ząbki już się pojawią, zastąp gazik odpowiednią do wieku szczoteczką (informacji szukaj na opakowaniu) – to ważne ze względu na jej rozmiar (zbyt dużą nie dotrzesz do wszystkich zakamarków) i twardość włosia (zbyt twardą można uszkodzić szkliwo i dziąsła). Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji).

Przeczytaj koniecznie: Co trzecie dziecko  nie myje zębów!

Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką

Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która obmywa zęby i zmniejsza zakwaszenie w buzi dziecka. W efekcie oblepiające ząbki mleko zostaje na nich na dłużej. Bakterie powodujące próchnicę czują się wtedy jak w raju – mogą bez przeszkód paść się na resztkach pokarmu. Efekt? Próchnica butelkowa, która niszczy nowiutkie mleczaki i to w rekordowym tempie.

Nie pozwalaj dziecku iść spać z nieumytymi zębami

Nawet wtedy, gdy jest tak zmęczone, że zasypia na stojąco. To naprawdę bardzo ważne. Dzięki szorowaniu usuwamy płytkę nazębną, czyli nalot złożony z resztek jedzenia, pasących się na tych resztkach bakterii i produkowanej przez nie kleistej substancji, która sprawia, że coraz mocniej przywierają do szkliwa. W nocy, gdy przepływ śliny jest mniejszy (a więc zęby nie są przez nią opłukiwane), przywierają na amen.
Po myciu nie podawaj smykowi jedzenia ani soków czy słodzonych herbatek. Powinien pić tylko wodę.

Sprawdź:
Redakcja poleca: Jak leczy się próchnicę zębów mlecznych?
Zobacz jakie są sposoby na leczenie próchnicy mlecznych zębów.
Doładuj
Przeładuj