GRY

Próchnica zębów mlecznych? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

Dzieciństwo bez próchnicy jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o zdrowie zębów. Dlaczego warto dbać o mleczne zęby skoro i tak wypadną? Wyjaśnia ekspert.
Każdy z nas posiada dwa komplety zębów i o każdy z nich trzeba tak samo zadbać. Choć mleczne zęby często są traktowane jako zęby "przejściowe" są niezwykle ważne. Zdrowe zęby mleczne to inwestycja na całe życie. Dzięki nim dziecko uczy się prawidło żuć, mówić, śpiewać i uśmiechać się. Bardzo ważne jest, by utrzymać mleczne zęby w zdrowiu do czasu ich fizjologicznej wymiany.

Dlaczego warto dbać o mleczne zęby skoro i tak wypadną?

Zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Choć zęby mleczne wypadają, należy o nie tak samo dbać, jak o stałe od pierwszych dni. Próchnica to źródło bakterii, które mogą być źródeł infekcji. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić także do zaburzeń w wyrzynaniu się zębów stały, a nawet wad zgryzu. Zachowanie wszystkich zębów mlecznych do czasu ich wymiany to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim podstawa prawidłowego rozwoju twarzoczaszki, harmonijny wzrost kości, kształtowanie się mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.

Skąd się bierze próchnica?

Jama ustna jest siedliskiem różnych rodzajów bakterii. Pożywką dla nich są resztki pokarmowe zalegające na powierzchniach zębów. Bakterie zasiedlające jamę ustną wytwarzają kwasy, które negatywnie działają na szkliwo i zębinę. Wyeliminowanie tych bakterii jest niemożliwe, ale odpowiednia profilaktyka stomatologiczna i nawyki żywieniowe mogą ograniczyć ich nadmierne namnażanie się, a tym samym ochronić małe ząbki.

W przypadku maluszków niezwykle ważne jest to, co dzieje się w nocy. Aby uniknąć tzw. próchnicy butelkowej maluszka karm tylko piersią i podawaj wodę. Jeśli musisz nakarmić dziecko mlekiem modyfikowanym, koniecznie po posiłku przetrzyj dziąsła zwilżonym jałowym gazikiem i podaj wodę do przepicia. Dlaczego to takie ważne? W nocy mamy spadek przepływu śliny, dodatkowo słabsze są ruchy mimiczne, a więc naturalne oczyszczanie jamy ustnej jest znacznie słabsze.
 
Pamiętaj lepiej zapobiegać niż potem leczyć! Właściwe nawyki żywieniowe i higieniczne utrwalone w dzieciństwie są inwestycją na całe życie.

Zobacz także:

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Babci i Dziadka 2019

Prezenty dla babci i dziadka