Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

Aż 80 proc. Polaków ma próchnicę. Stwierdza się ją już u połowy polskich dzieci w wieku trzech lat. Dlatego przyszłych rodziców i rodziców małych dzieci warto edukować i tłumaczyć, jak zapobiec próchnicy u dzieci.

Zobacz inne z serii: zęby mleczne (4)

Nikt nie rodzi się z próchnicą, nie udowodniono też, że podatność na nią jest dziedziczna. Można jedynie przyjść na świat z zawiązkami zębów, które będą bardziej podatne na próchnicę, ale to zależy od diety przyszłej mamy. Kluczowe w zapobieganiu próchnicy u dzieci są prawidłowe nawyki żywieniowe, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Spis treści:

Próchnica – co to jest

Próchnica jest zakaźną bakteryjną chorobą twardych tkanek zębów. Jej objawami jest demineralizacja substancji nieorganicznych, czyli szkliwa, a następnie proteoliza (rozpad białek) substancji organicznych (m.in. miazgi zęba) na skutek działania kwasów wytwarzanych przez bakterie gromadzące się w płytce nazębnej. Tak powstają ubytki w zębach potocznie zwane dziurami.

Próchnica atakuje zarówno zęby stałe, jak i zęby mleczne. Sprzyja jej dieta obfitująca w cukry proste (monocukry i dwucukry – glukoza, fruktoza, sacharoza) oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Bardzo ważna jest też podatność zębów na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie, która kształtuje się już w życiu płodowym.

Dlaczego próchnica atakuje dzieci

Zawiązki zębów formują się w trzecim miesiącu ciąży. Wszelkie niedobory w diecie przyszłej matki mogą negatywnie na nie wpłynąć i sprzyjać późniejszej podatności mleczaków i zębów stałych dziecka na próchnicę.

Dla zębów niemowlęcia ma znaczenie dieta. Najkorzystniejsze jest mleko matki. Karmienie dziecka gotowymi mieszankami zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, podobnie jak częste pojenie słodkimi napojami, np. sokami, nieco starszych dzieci. Na to zjawisko istnieje nawet specjalne określenie – próchnica butelkowa. Nasila ją zasypianie dziecka z butelką w buzi oraz nocne dokarmianie.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj próchnicy u dzieci – próchnica okrężna. Zaczyna się na powierzchniach wargowych zębów, później atakuje powierzchnie styczne i podniebienne. Efektem zaawansowanej próchnicy okrężnej jest całkowite zniszczenie szkliwa, które odpada, a w buzi dziecka pozostają jedynie kikuty zębów z odsłoniętą zębiną. W skrajnych przypadkach dochodzi do przedwczesnej utraty zębów mlecznych.

Zapobieganie próchnicy u dzieci

O zęby dziecka trzeba dbać i warto zacząć to robić już podczas ciąży, pilnując w tym czasie zdrowego odżywiania. Kolejną sprawą jest karmienie piersią zamiast mieszankami, o ile to możliwe. Należy unikać usypiania dziecka podczas karmienia butelką i pojenia go w nocy.

Próchnica jest chorobą zakaźną, a do zakażenia dziecka często dochodzi poprzez przeniesienie bakterii z jamy ustnej rodziców do buzi dziecka. Często zdarza się to wtedy, gdy rodzice oblizują smoczek lub łyżeczkę dziecka. Tego naprawdę warto unikać, aby nie przenieść próchnicy na dziecko.

Gdy maluch zaczyna już wszystko jadać, należy zadbać, aby w jego diecie nie było słodyczy i słodkich napojów, albo aby było ich jak najmniej. Między kolejnymi posiłkami powinno upływać minimum 20 minut – tyle potrzeba, aby pH w jamie ustnej wróciło do poziomu, który utrudnia namnażanie się bakterii.

Bardzo ważna jest regularna i wczesna higiena jamy ustnej dziecka – myć należy już mleczaki i to od momentu, gdy pojawia się pierwszy z nich. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – przegotowaną wodą lub specjalną pastą do zębów dla niemowląt, a później do mleczaków. Po wieczornym myciu zębów dziecko nie powinno już nic jeść ani pić, poza wodą.

Przebieg próchnicy mleczaków jest bardzo dynamiczny, dlatego bardzo istotne jest częste dokonywanie przeglądu ząbków u stomatologa dziecięcego i podejmowanie leczenia na najwcześniejszym możliwym do uchwycenia etapie choroby.

Dlaczego warto dbać o mleczne zęby, skoro i tak wypadną?

Zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Choć zęby mleczne wypadają, należy o nie tak samo dbać, jak o stałe – od pierwszych dni. Próchnica to źródło bakterii, które mogą powodować najróżniejsze infekcje. Przedwczesna utrata zębów mlecznych sprzyja powstawaniu zaburzeń w wyrzynaniu się zębów stałych i wadom zgryzu. Zachowanie wszystkich zębów mlecznych do czasu ich wymiany to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim podstawa prawidłowego rozwoju twarzoczaszki, harmonijny wzrost kości, prawidłowe kształtowanie się mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy