jakie produkty spożywcze dla dzieci zawierają cukier
fot. Adobe Stock

Produkty, o których myślimy, że są zdrowe, a toną w cukrze

Kupujemy te produkty dla swoich dzieci i dla nas, myśląc, że są zdrowe, a zawierają za dużo cukru. Zobacz, jakie to produkty, czym je zastąpić i jak wytropić cukier w składzie produktu!
Karolina Stępniewska
jakie produkty spożywcze dla dzieci zawierają cukier
fot. Adobe Stock
Nie wszystko cukier, co się tak nazywa – parafrazując popularne powiedzenie, trafiamy w samo sedno problemu: często kupujemy jakiś produkt, nie wiedząc jednak, że zawiera cukier. Jeśli wśród składników wymieniony jest cukier biały, trzcinowy czy miód – sprawa jest jasna. Jednak cukier kryje się też w innych składnikach dodawanych do kupowanych przez nas produktów, a ich nazwa czasem bywa mała oczywista. W poniższej tabelce znajdziecie ściągawkę - te nazwy oznaczają substancje słodzące różnego pochodzenia: Często zdarza się także, że kupujemy produkty, które wydają się nam bardzo zdrowe, tymczasem w ich składzie jest za dużo cukru. Co to za produkty i czym je zastąpić?

Płatki śniadaniowe i musli

Uwielbiane przez dzieci płatki śniadaniowe najczęściej mają w składzie bardzo dużo cukru! Co z tego, że obiecują witaminy, pełne zboża i owoce, jeśli od cukru aż skrzypią zęby?
Czym zastąpić? Domową owsianką, naturalnym musli (bez cukru!), a słodycz możesz zapewnić świeżymi lub suszonymi owocami, niewielką ilością miodu lub syropu klonowego. 
Redakcja poleca: 10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gotowe sosy

Czasami brakuje nam czasu na gotowanie, sięgamy więc po gotowce ze sklepu, a tam często ukrywa się dużo cukru, nawet kiedy się tego nie spodziewamy. Sprawdzajcie skład sosów do makaronów czy kuchni azjatyckiej – możecie się zdziwić!
Czym zastąpić? Sosem bez cukru oczywiście, najlepiej domowym – ten zawsze jest zdrowszy od gotowca. 

Jogurty owocowe

Myślimy, że podając dziecku jogurt, robimy coś dobrego dla jego zdrowia. Niestety nie zawsze tak jest – jogurty owocowe zawierają często zbyt dużo cukru i dodatkowych składników.  
Czym zastąpić? Gotowe jogurty owocowe łatwo zastąpić jogurtem naturalnym (np. typu greckiego) i świeżymi owocami. Uwaga! Czasem nawet do jogurtów naturalnych producenci dodają cukier! 

Woda smakowa

Woda i owoce to bardzo zdrowa kombinacja, prawda? Tak, pod warunkiem, że przygotujemy ją sami. Wody smakowe zawierają za dużo cukru i wcale nie są dobre dla dzieci!
Czym zastąpić? Wodę smakową zastąp wodą niegazowaną i świeżymi owocami lub ich sokiem (np. cytrusami, borówkami, arbuzem, malinami).

Batony musli

Batony musli naprawdę kuszą: zdrowa zbożowa przekąska z owocami – tu nie można się pomylić! A jednak... Zawierają bardzo dużo cukru, zboża sklejone są syropem glukozowo-fruktozowym i całe zdrowotne działanie zbóż idzie na marne. 
Czym zastąpić? Możesz przygotować domowe batony musli lub zaproponować dziecku garść orzechów lub owoce. 

Masło orzechowe i smarowidła

Masło orzechowe samo w sobie jest lepszym wyborem niż czekoladowe lub czekoladowo-orzechowe smarowidła, które zawierają bardzo dużo cukru, a jednak w składzie wielu maseł orzechowych, które znajdziemy w sklepach, jest też cukier! 
Czym zastąpić? Wybieraj masło orzechowe bez dodatku cukru, sprawdzaj skład innych smarowideł, wybieraj dżemy ze 100 proc. owoców. 

Cukier znajdziecie też w ogórkach konserwowych, chlebie, napojach owocowych, przecierach pomidorowych. Aby kontrolować spożycie cukru, trzeba wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet!

Zobacz:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy