Czy covid-19 w ciąży jest szczególnie groźny?

Prof. Anna Kwaśniewska: kobiety w ciąży dwa razy częściej chorują na COVID-19

Liczba zakażeń COVID-19 rośnie z każdym dniem. „Ciężarne chorują dwa razy częściej” – twierdzi prof. Anna Kwaśniewska, kierowniczka Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Wspominając sytuację z wiosny tego roku, mówi: „Nie chciałabym być znowu świadkiem takiej sytuacji, że pacjentka umiera, natomiast mąż przychodzi sam z nosidełkiem po dziecko”. Jedną ze zmarłych ciężarnych w lubelskim szpitalu była niezaszczepiona lekarka.
Czy covid-19 w ciąży jest szczególnie groźny?
Prof. Anna Kwaśniewska w rozmowie z dziennikarką PAP tłumaczy, że niższa odporność kobiet w ciąży wynika ze zmian fizjologicznych: „Zwiększenie wentylacji minutowej, uniesienie przepony, obrzęk śluzówek, nadkrzepliwość oraz zjawiska zachodzące w układzie immunologicznym powodują więcej objawów niepożądanych, aniżeli w tej samej populacji pacjentek nieciężarnych”.

Blisko 200 badań naukowych i niepokojące statystyki?

Prof. Anna Kwaśniewska powołuje się na 192 badań naukowych, którymi objęto ponad 64 tys. ciężarnych – z wynikiem pozytywnym testu na COVID-19 oraz tych z podejrzeniem zakażenia. Analiza badań wskazuje, że ryzyko wystąpienia zapalenia płuc u ciężarnych wynosi 17 proc, u ponad 13 proc. może wystąpić ciężki przebieg choroby.
„To naprawdę trudne przypadki” – podkreśla prof. Anna Kwaśniewska. Wspominając sytuację, która miała miejsce wiosną, nie kryje niepokoju o to, co mogą przynieść kolejne jesienne tygodnie.

Czy powtórzy się "wiosenny koszmar"?

„Na wiosnę mieliśmy osiem naszych pacjentek na oddziale intensywnej terapii, które były podłączone do respiratorów lub ECMO, tzw. płucoserca. Przeżyły dwie z nich: jedna po cięciu cesarskim, a druga jeszcze w ciąży”.  Na szczęście, dzieci zakażonych matek, które przyszły na świat, były zdrowe.

Prof. Anna Kwaśniewska przekonuje, że kobiety w ciąży mogą i powinny się szczepić przeciw COVID-19. I z niepokojem obserwuje wzrost zakażeń wśród młodych osób, do których grona zaliczają się również kobiety w ciąży. Podkreśla, że ciężarna lekarka, która zmarła nie była zaszczepiona.
 
Źródło: PAP

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy