Prof. Dobrzańska: ostro i bez kompromisu o żywieniu niemowląt [WIDEO]

Badania potwierdzają, że od tego, co dziecko je w tzw. okresie krytycznym, zależy, czy kiedyś będzie miało zdrowe życie, czy szereg chorób, które można tylko zaleczyć.
Sposób odżywiania odgrywa ważną rolę dla zdrowia w całym życiu, jednak najważniejsze są pierwsze 3 lata życia. Trudno w to uwierzyć, jednak badania potwierdzają, że to najważniejszy okres w rozwoju człowieka.

Pierwsze 3 lata: okres krytyczny

- Ten pierwszy okres nazywany jest okresem krytycznym dla rozwoju. Dziecko rośnie, rozwijają się jego narządy. Programuje się też metabolizm organizmu. Od tego, jak dziecko jest w tym okresie żywione, zależy potem jego zdrowie w całym dorosłym życiu - przekonuje prof. Anna Dobrzańska z Kliniki Patologii Noworodka Centrum Zdrowia Dziecka.
Jak żywić dziecko w tym pierwszym okresie? Bardzo dokładnie mówią o tym zalecenia ekspertów. Warto z nich korzystać.
Czytaj też: Aktualny schemat żywienia niemowląt

Karmienie piersią: najważniejsze dla niemowlęcia

- W pierwszym okresie życia najważniejsze jest karmienie piersią. Mleko mamy to niedościgniony wzór, jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka - mówi prof. Dobrzańska. – To będzie warunkować, czy dziecko kiedyś będzie miało zdrowe życie czy szereg chorób, które można tylko leczyć. A przecież zależy nam na tym, by zapobiegać chorobom.
Właściwe żywienie dziecka to najlepsza inwestycja w rozwój dziecka - podkreśla prof. Anna Dobrzańska.

Zobacz też: Za słodko, za słono, mało kolorowo - dieta niemowląt 2017
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Popularne tematy