Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]

Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.
Tuż po przyjściu na świat dziecko jest badane przez neonatologa, oceniane w skali Apgar, ważone i mierzone. Otrzymuje pierwsze szczepienia, oczyszcza się jego oczy, a czasem – jeśli zajdzie taka potrzeba – również ciało. Część rodziców kwestionuje standardy, jakie obowiązują w polskich szpitalach, część się ich boi? Czy słusznie?

Czy rodzice mają się czego bać?

Prof. Ewa Helwich, która jest krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii, zapewnia rodziców, że nie muszą się niczego obawiać. – To wszystko, co zostało wypracowane przez lata w skali europejskiej i światowej, jest obecnie stosowane w Polsce – podkreśla ekspertka i zwraca uwagę, że w Polsce musimy liczyć się również z naszą sytuacją epidemiologiczną. Zdaniem prof. Helwich wszystkie zabiegi, które przeprowadza się po urodzeniu dziecka, wykonuje się w jego interesie, dla ochrony przed poważnymi powikłaniami. – Działamy profilaktycznie, żebyśmy potem nie musieli reagować na ciężkie zachorowania i patrzeć, jak dziecko ginie – tłumaczy.

Polskie noworodki mają bardzo dobrą opiekę

Prof. Ewa Helwich wskazuje, że wskaźniki dotyczące umieralności okołoporodowej i umieralności niemowląt w Polsce są porównywalne z najlepszymi krajami Europy. – Nie chcielibyśmy cofnąć się do pierwszych lat po wojnie, kiedy umierało co 10 dziecko! W tej chwili umieralność niemowląt wynosi 4 promile – czyli na tysiąc urodzonych dzieci umiera czworo. To jest bardzo dobry wskaźnik – zapewnia ekspertka. – Jeśli zaniechamy szczepień, podawania witaminy K, zabiegów higienicznych, musimy liczyć się ze zwiększoną zachorowalnością na choroby infekcyjne, a w przypadku rezygnacji z witaminy K – z chorobą krwotoczną – dodaje.

Prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków. Jest krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy