GRY
 
 

Światowej sławy genetyk: każdy miesiąc karmienia to mniejsze ryzyko raka

Prof. Jan Lubiński, wybitny genetyk i znawca nowotworów namawia do karmienia piersią. Bo każdy miesiąc karmienia o 2 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi. Nawet u tych kobiet, które mają gen BRCA1 - ten sam, który ma Angelina Jolie. Rocznie to prawie o 25 proc.!

dziecko ssie pierś
fot. Panthermedia
Ani dla dziecka, ani dla matki nie jest obojętne, czy karmi dziecko piersią, czy podaje mleko modyfikowane. Jedną z największych i niepodważalnych korzyści karmienia piersią jest zmniejszenie ryzyka raka piersi. Potwierdza to prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, współodkrywca jednego z genów predysponujących do raka piersi.

Czytaj też: Kobiety karmiące piersią lepiej zwalczają raka

Każda kobieta powinna sprawdzić gen BRCA1

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. Zachorowania na raka piersi w Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie, rosną i będą rosnąć: jest to głównie spowodowane zmianami cywilizacyjnymi. Przeciętnie u każdej Polki ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 6 proc.
W ok. 5-30 proc. przyczyną nowotworów piersi są czynniki genetyczne. Część z nich jest już znana: to geny BRCA1,  BRCA2, PALB2, niedawno odkryty przez zespół prof. Lubińskiego gen RECQL. U kobiet, które mają mutację genu BRCA1 (tę samą, jaką miała Angelina Jolie, która poddała się profilaktycznej mastektomii), ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie aż 10 razy.
- W Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek genu BRCA1, jednak tylko ok. 10 proc. o tym wie - mówi prof. Jan Lubiński. Dlatego każda kobieta, w której rodzinie matka, babcia, siostra, ciotka chorowała na nowotwór piersi, powinna sprawdzić, czy nie jest nosicielką mutacji BRCA1 lub BRCA2. Badania wykonuje się bezpłatnie, sieć poradni genetycznych jest w całej Polsce, konieczne jest jedynie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
- Optymalnie byłoby, gdyby każda kobieta przebadała się pod tym kątem. Ryzyko zachorowania wynosi 60-70 proc., dlatego może się zdarzyć, że ani matka, ani babcia nie zachorowały, mimo że były nosicielkami. Kobieta może też odziedziczyć mutację genu BRCA1 po ojcu, i wtedy również wcześniej w rodzinie może nie być zachorowań – tłumaczy prof. Lubiński.

Czytaj też: WHO potwierdza karmienie piersią chroni przed rakiem
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka

Każda kobieta, która karmi piersią, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, niezależnie od tego, czy jest nosicielką mutacji genu, czy nie. – Każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko o 2 proc., tak więc karmiąc przez rok można zmniejszyć ryzyko zachorowania o ponad 20 proc. – przekonuje prof. Lubiński.

Antykoncepcja hormonalna niebezpieczna dla młodych kobiet

Profesor Lubiński przestrzega też przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej do 25. roku życia. - Są dowody, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej przed 25. rokiem życia znacznie zwiększa ryzyko raka piersi. Jest to udowodnione w przypadku nosicielek mutacji BRCA1 i BRCA2, jednak najprawdopodobniej ryzyko to rośnie także w przypadku kobiet, które nie są nosicielkami mutacji w tych genach – dodaje prof. Lubiński.

Czytaj też: Co może jeść matka karmiąca

Ocena (3 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj