Zęby w ciąży
fot. Fotolia/Archiwum prywatne

Chore dziąsła przyczyną urodzenia wcześniaka! [WYWIAD]

Bolą cię dziąsła podczas szczotkowania, lekko krwawią? To mogą być pierwsze objawy zapalenia przyzębia. W ciąży może to doprowadzić do stanu przedrzucawkowego i urodzenia wcześniaka.
Katarzyna Pinkosz
Zęby w ciąży
fot. Fotolia/Archiwum prywatne
Nie tylko próchnica jest niebezpieczna dla zębów, równie groźne jest zapalenie przyzębia. Można przez to nie tylko stracić zęby, ale też mieć stan przedrzucawkowy, urodzić wcześniaka lub dziecko z niską masą ciała - mówi prof. Tomasz Konopka z Zakładu Periodontologii Wydziału Lekarsko-Stomatogicznego UM im. Piastów Śląskich

Dużo się mówi o próchnicy w ciąży. Ale pewnie niewiele kobiet w ciąży nawet nie słyszało o chorobach przyzębia, a Pan mówi, że mogą one spowodować przedwczesny poród. Dlaczego kobiety w ciąży są szczególnie narażone na choroby przyzębia?

Ponieważ kobiety w ciąży często podjadają – usprawiedliwiając sobie, że muszą częściej jeść. A to powoduje, że bakterie znajdujące się na płytce nazębnej mają doskonałe "paliwo", by szybciej się rozwijać. 
Poza tym zmiany hormonalne w ciąży powodują, że płytka nazębna rozwija się szybciej niż zwykle. Dlatego kobiety w ciąży są częściej narażone na zapalenia przyzębia.

Co zapalenia przyzębia ma do przedwczesnego porodu?

Początkowo mamy zapalenie dziąseł: są tkliwe, bolesne przy szczotkowaniu, krwawią. Już wtedy trzeba iść do stomatologa i zacząć leczyć. Jeśli tego się nie zrobi, zapalenie dziąseł rozwija się. Dziąsła stają się bolesne, obrzmiałe, zaczerwienione. Czasem pojawiają się tzw. guzy ciężarnych – miejscowe przerosty dziąseł. Niekiedy wymagają nawet interwencji chirurgicznych.
Zapalenie dziąseł - jeśli nie jest leczone - rozwija się w zapalenie przyzębia. Pomiędzy zębami a dziąsłami tworzą się kieszonki, w których namnażają się bakterie. 

Bakterie w kieszonkach – czym to grozi?

Bakterie przedostają się do krwioobiegu, a wtedy mogą niekorzystnie wpływać na cały organizm, powodować wcześniejsze niszczenie łożyska, wcześniactwo, niską masę urodzeniową.
Jest udowodniony związek zapalenia przyzębia ze stanem przedrzucawkowym i śmiertelnością okołoporodową. To wynik pompowania bakterii do krwi bakterii. 

Kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?

Obowiązkowo! Kiedyś każda kobieta w ciąży musiała iść do dentysty. Teraz nie widzę, by  przychodziły do mnie kobiety z kartą ciąży.
Każda kobieta w ciąży chociaż raz powinna iść do stomatologa, nawet jak nie widzi u siebie żadnych objawów. Najlepiej, gdy przyjdzie w drugim trymestrze ciąży: wtedy będzie widać, czy są zmiany zapalne w przyzębiu.

Badanie stomatologiczne powinno znaleźć się w karcie ciąży?

Moim zdaniem, tak. Są dowody na związek pomiędzy obecnością bakterii i stanem zapalnym przyzębia a wcześniactwem. Amerykanie policzyli, że aż 18 proc. porodów przedwczesnych jest związanych z bakteriami obecnymi w jamie ustnej. Gdy dostaną się do krwioobiegu, atakują cały organizm.

W Polsce rodzi się ok. 8-9 proc. wcześniaków. Gdyby wyeliminować choroby przyzębia w ciąży, to o ile mniej mielibyśmy wcześniaków?

Nie wiem, trudno to policzyć. Jednak nawet, gdyby to był tylko 1 proc. mniej, to warto leczyć zapalenia przyzębia. Zwłaszcza, że w pierwszej fazie choroby jest to bardzo proste. Wystarczy szczotkować zęby odpowiednią szczotką do zębów (miękką!), używać dobrej pasty. Ważny jest też odpowiedni sposób szczotkowania (pokaże go stomatolog) oraz płukanie jamy ustnej antyseptykami (np. roztworem wody utlenionej). 

Zobacz także: Kalendarz badań w ciąży
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy